Makedonya Hanedanlığı dönemi kilise mimarisinde mekân analizi
Spatial analysis of church architecture in the period of the Macedonian Dynasty
  1. Tez No: 819828
  2. Yazar: MERVE TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU CEYLAN DUGGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışması, 867 - 1056 yılları arasında Bizans başkenti Konstantinopolis'te iktidar sahibi olan Makedonya Hanedanlığı döneminde kilise mimarisini mekân tasarımı bağlamında ele almaktadır. Yaklaşık 200 yıl boyunca süregelen bu iktidarlık süresince inşa edilen kilise yapıları, Bizans mimarlığında bir değişim ve gelişim sürecinin sanatsal çıktıları olarak nitelenebilir. Sosyal yaşamda, dini boyutta ve aristokraside köklü bir değişimin izlenebildiği Makedonya Hanedanlığı döneminde gelişen yeni bir mimari dil, bu dönüşümün sanatsal boyutunu yansıtmaktadır. Makedonya Hanedanlığı devri kiliseleri yalnızca işlevsel özellikleriyle değil; sosyal yaşam ve mimarlık tarihi içindeki anlamları kapsamında ele alınmalıdır. Bu tez çalışması da, Makedonya Hanedanlığı döneminde inşa edilen kiliselerin mekan tasarımını sentez, etkileşim, işlevsellik ve algı temelinde irdeleyerek bu yapıların mekan tasarımını kolektif bağlamda değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the spatial analysis of the church architecture during the Macedonian Dynasty, which ruled in the Byzantine capital Constantinople between 867 and 1056. The churches constructed during the Macedonian Dynasty can be considered as the subsidiary outputs of the change and development in the middle Byzantine period, which can be also observed in social life, religion, and aristocracy. A new architectural expression developed during the Macedonian Dynasty reflects the artistic expression of this transformation. The church architecture during the Macedonian Dynasty should be analyzed for its significance in representing the changes in social life and architectural history along with their functional features. This thesis examines the spatial design of the churches built during the Macedonian Dynasty on the basis of synthesis, interaction, functionality, and perception, and in a collective context.