Development of innovative biopesiticides for the control of aedes albopictus mosquitoes
Aedes albopıctus sivrisinek türüyle mücadelede yeni ve etkili biyopestisitlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 819952
  2. Yazar: MUSTAPHA TOURAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK HAZIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Zooloji, Biology, Biotechnology, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Küresel halk sağlığı açısından büyük önem taşıyan ve 20'den fazla viral patojene vektörlük yapabilen Aedes albopictus sivrisinek türüyle mücadelede Xenorhabdus ve Photorhabdus cinslerine ait bakteri sekonder metabolitlerden yeni ve etkili biyopestisitlerin geliştirilmesi. Materyal ve Yöntem: Bu tez çalışması kapsamında farklı Xenorhabdus ve Photorhabdus türlerine ait hücreleri uzaklaştırılmış supernatant, bakteri kültürü ve hücre süspansiyonlarının Aedes albopictus türünün 3-4. dönem larvalarına karşı aktivitesi belirlenmiştir. Çalışmalar 24 kuyucuklu kültür plaklarında yürütülmüştür ve deney sonuçları 24 ve 48 saat sonunda kontrol edilmiştir. Bunun yanısıra bakteri supernatantlarının, sivrisinek yumurtaları üzerindeki ovisidal etkinliği de test edilmiştir. Daha sonra laboratuvar ortamında en yüksek aktivite gösteren türlere ait ∆hfq promotor bölgesi değiştirilmiş mutant bakteriler elde edilip etken biyoaktif madde/lerin tespit edilmesi amacıyla çalışmalar yapılmıştır. Bulgular: Çalışmalar sonucunda kullanılan supernatantlardan, 3 Photorhabdus ve 13 Xenorhabdus türünün larvisidal bileşikler ürettiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte neredeyse test edilen tüm türlerin bakteri kültürü larvisidal aktivite göstermiştir. Bakteri hücreleri uygulandıkları larvalarda oral toksisiteye (%59-91) sebep olmuşlardır. Genel olarak bakteri supernatantlarında sivrisinek yumurtalarına karşı ovisidal bir etki gözlenmemiştir ancak yumurtadan çıkan 1. dönem larvalarda >%75 oranında ölüm meydana gelmiştir. Mutant bakterilerle yürütülen deneyler sonucunda biyoaktiviteden sorumlu etken maddeler Fabclavin ve Xencoumacin olarak tespit edilmiştir. Fabclavinler, ticari Bacillus thuringiensis subsp. israelensis ve spinosad ürünleri ile birlikte temiz suda ve sahadan toplanan suda 5dpa içinde aynı performansı göstermiştir. Sonuç: Tez çalışması sonucunda elde edilen veriler, birçok Xenorhabdus ve Photorhabdus bakteri türünün hücre haliyle veya ürettiği sekonder metabolitler aracılığıyla larvisidal aktivite gösterdiğini ortaya koymuştur. Biyoaktif maddeler olan Fabclavine ve Xenocoumacin yeni biyolarvisitler olarak geliştirilebilme veya farklı etken maddelerin sentezlenmesinde model olarak kullanılabilme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: Determination of the larvicidal activity of bacteria belonging to the genera Xenorhabdus and Photorhabdus and bioactive compound/s against Aedes albopictus mosquito which is capable of serving as vector of over 20 different arboviruses of major global public health concern. Material and Method: The efficacy of cell-free supernatant (CSF), growth culture and re-suspended bacterial pellet against late 3rd-4th stage Ae. albopictus larvae was evaluated in wells of a 24-well plates. Larval mortality was assessed after 24 and 48 h. The ovicidal effects of these bacteria CFS on mosquito eggs were also evaluated. Supernatants of the most effective Xenorhabdus spp. ∆hfq promoter exchange mutants were used to identify the bioactive compound/s. Results: Three Photorhabdus spp. and 13 Xenorhabdus spp. release larvicidal compounds in CSF. Cell growth culture of nearly all tested species exhibited larvicidal activity. Bacterial cells exhibited oral toxicity (59-91%) against exposed larvae. Considering ovicidal activity, overall, bacterial CSF were ineffective against mosquito eggs but after hatching, >75% of emerged 1st instar larvae died in treatments. Using the easyPACId approach, the larvicidal compounds were identified as Fabclavine and Xencoumacin. Fabclavines were as effective as commercial Bacillus thuringiensis subsp. israelensis and spinosad products within 5dpa in distilled and field collected water. Discussion: An extensive number of Xenorhabdus and Photorhabdus display larvicidal activity as cells or by producing secondary metabolites with larvicidal activity. The bioactive compounds, Fabclavine and Xenocoumacin, can be developed in novel biolarvicides or can be used as a model to design and synthesize other compounds.