The sequential analysis of smiles and laughter around turn construction in EFL group discussion exams
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenimi bağlamında grup konuşma sınavlarında söz sırası oluşturmada gülümseme ve kahkaha örüntüleri incelemesi
- Tez No: 819979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son on yılda, konuşma çözümlemesi bakış açısıyla ikinci dil sözlü değerlendirmede kullanılan çok modlu kaynakları araştıran kapsamlı araştırmalar yapılmıştır. Sınıf içi etkileşim bağlamında gülümsemeyi ve kahkahayı mikro-analitik bir bakış açısıyla inceleyen çok sayıda araştırma da mevcuttur. Ancak, ikinci dil sözlü değerlendirme bağlamında gülümsemelere ve kahkahalara özel olarak odaklanan çalışmalar açısından alanyazında bir boşluk vardır. Bu nedenle, etkileşime dair analitik bir yaklaşım kullanan bu çalışma, bu etkileşimsel kaynaklar aracılığıyla gerçekleştirilen eylemleri tanımlamak için bir yabancı dil olarak İngilizce sözlü değerlendirme sınavları bağlamında gülümsemelerin ve kahkahaların etkileşimdeki sıralı organizasyonunu anlamaya çalışır. Veriler Türkiye'deki bir yükseköğretim kurumunun B1 düzeyi sınav arşivinden alınmıştır. Bu çalışmada yer alan sınav sayısı 62'dir ve her biri 3-5 kişilik gruplar halinde yapılır. Toplamda yaklaşık 8 saatlik veri, CA kurallarına uygun olarak deşifre edilir ve sıralı organizasyon ve konuşma sırası organizasyonel sistemleri analiz edilir. Bir sonraki adımda, gülümsemelerin ve kahkahaların dizilimsel sırası analiz edilir ve konuşma sırasını oluşturmak için etkileşimde hangi eylemleri gerçekleştirdikleri incelenir. Bulgular, gülümsemelerin ve kahkahaların sıralı konumlarının sistematik olduğunu ve çeşitli işlevlere hizmet ettiğini göstermektedir. Sıralı organizasyon açısından, bir gülümsemenin ve/veya kahkahanın başlangıç konumu değişiklik gösterirken (etkileşimdeki bir sorundan önce, sessizlik sırasında ve sorunun çözülmesiyle), gülümseme ve/veya kahkaha eylemlerinin bitiş noktası, bir sonraki konuşmacı cümlenin öznesini, fiil ve öznesini ya da yan tümcesini üreterek etkileşimin devamlılığını temin ettiği yerdir. Ek olarak, gülümsemeler ve kahkahalar, etkileşimin devamlılığını sağlamak için ikinci dil etkileşiminde önemli bir role sahiptir. Verilerin mikro-analitik analizi, konuşma sırası organizasyonunda gülümsemelerin ve kahkahaların üç farklı işleve hizmet ettiğini göstermektedir: potansiyel sorunun kabulü, sözün geliştirilmesindeki yetersiz ve herhangi bir konuşmacıya atfedilemeyen uzun sessizliklerin hafifletilmesi ve son olarak bir sonraki konuşmacı için çağrı. Bu çalışmanın bulguları, gelecekteki test ve öğretim uygulamaları için sınıf etkileşimsel yeterliliği olgusunun anlaşılmasına katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
In the last decade, there has been extensive research that explores multimodal resources employed in L2 oral assessment through a conversation analytical (CA) perspective. In addition, there has also been a large body of research investigating smiling and laughter in a classroom interactional context from a micro-analytical perspective. However, there is a gap in the literature regarding a specific focus on smiles and laughter in L2 oral assessment context. Therefore, employing a conversational analytical approach, this study explores the sequential organization of smiles and laughter in an L2 oral assessment context to describe the actions achieved through these embodied resources. The data is taken from the B1 level exam archive of a higher education institution in Turkey. The number of exams included in this study is 62, each conducted in groups of 3-5 learners. In total, 8 hours of data are transcribed following CA conventions, and the sequential organization and turn-taking systems are analyzed. As of the next step, the sequential positions of smiles and laughter are investigated, and what actions they achieve in interaction around turn construction is studied. The findings suggest that the sequential position of smiles and laughter is systematic and serves several functions. Regarding sequential organization, even though the starting position of a smile and laughter may vary (before the trouble, during silence, and with the resolution of trouble), the retraction of acts of smile and laughter occurs after a next speaker ensures the next turn by producing a subject of a sentence, subject with a verb or a subordinate clause. In addition, smiles and laughter have a significant role in L2 interaction to maintain progressivity in talk. Micro-analytical data analysis demonstrates that smiles and laughter around turn construction serve three functions: acknowledgment of potential trouble, mitigation of insufficient turn extension and elongated silences non-attributable to any speaker, and a call for a next speaker. The findings of this study contribute to understanding the phenomenon of classroom interactional competence for future testing and teaching practices.