60 yaş ve üzeri bireylerin yaşam boyu öğrenme durumları ile başarılı yaşlanma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the lifelong learning status and successful aging of individuals aged 60 and over
- Tez No: 819986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÜR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, 60 yaş ve üzeri bireylerin yaşam boyu öğrenme durumları ile başarılı yaşlanmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, uygun örneklem yöntemiyle ulaşılan 60 yaş ve üzeri 433 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği' ve 'Başarılı Yaşlanma Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaşam boyu öğrenme durumlarının ve başarılı yaşlanma durumlarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 73-84 yaş arasındaki katılımcıların yaşam boyu öğrenme durumlarının, 60-72 yaş arası katılımcılara göre yüksek düzeyde olduğu; lise ve üzeri düzeyde eğitim alan katılımcıların yaşam boyu öğrenme durumlarının ilkokul ve ortaokul mezunlarına göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Katılımcıların yaşam boyu öğrenme durumları ile başarılı yaşlanma durumları arasında orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları göz önünde bulundurularak, yaşlılığa hazırlık sürecindeki bireyler ve yaşlı bireyler için eğitimciler ve gerontologlar tarafından geragojik bakış açısıyla yaşam boyu öğrenme politikaları geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the lifelong learning status of individuals aged 60 and over and their successful aging. The study was carried out with 433 participants aged 60 and over, reached by convenient sampling method. 'Personal Information Form', 'Lifelong Learning Scale' and 'Successful Aging Scale' were used as data collection tools in the research. The analysis of the obtained data was made using the statistical program. It has been determined that the lifelong learning status and successful aging status of the individuals participating in the study are at a moderate level. In addition, the lifelong learning status of the participants aged 73-84 was higher than the participants aged 60-72; It was found that the lifelong learning status of the participants who received education at high school or higher level was higher than those of primary and secondary school graduates. It was concluded that there was a moderate positive relationship between the participants' lifelong learning status and successful aging status. Considering the results of the research, lifelong learning policies can be developed by educators and gerontologists from a geragogical perspective for individuals in the process of preparing for old age and elderly individuals.