İlkokul hayat bilgisi dersinde dijital öykü kullanımının öğrencilerin akademik başarıları ve kaynakları kullanma becerileri üzerindeki etkisi
The effect of using digital stories in primary school life sciences course on students' academic achievements and resource utilization skills
  1. Tez No: 949893
  2. Yazar: FULYA AYHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada, dijital öyküleme temelli Hayat Bilgisi öğretiminin ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerin akademik başarıları ve kaynakları kullanma becerileri üzerindeki etkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma, deneysel desenlerden ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desende yürütülmüştür. Deney grubunda dijital öyküleme temelli bir öğretim gerçekleştirilirken, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamış ve mevcut öğretim programı uygulanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Aydın ili Efeler ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören toplam 48 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklem grubu belirlenirken ölçüt ve uygun örnekleme yöntemlerinden faydalanılmıştır. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Akademik Başarı Testi”ve“Çocuklar İçin Kaynakları Kullanma Becerileri Ölçeği (ÇİKKBÖ)”aracılığıyla toplanmıştır.“Akademik Başarı Testi”ile“Kişisel Bilgi Formu”araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Deneysel süreç öncesinde, ana uygulama sürecinde gerçekleştirilecek öğretim planlarının uygulanabilirliğini test etmek ve süreçte karşılaşılabilecek olası sorunlara yönelik tedbir alabilmek adına iki haftalık pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulamalarının ardından, uygulama sürecine yönelik gerekli iyileştirmelere gidilmiştir. Ana uygulama sürecinin öncesinde ve süreç sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerine“Doğada Hayat”ünitesine yönelik geliştirilen“Akademik Başarı Testi”ile“Kaynakları Kullanma Becerileri Ölçeği”, ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Deney grubunda dijital öykü destekli Hayat Bilgisi öğretim süreci yürütülürken, kontrol grubunda mevcut program doğrultusunda bir öğretim gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, deney grubu öğrencilerin hem akademik başarı düzeyleri hem de kaynakları kullanma becerileri son test puanlarında ön test puanlarına göre anlamlı düzeyde bir artış gerçekleştiğini gözlemlenmiştir. Kontrol grubunda ise her iki değişken açısından anlamlı bir değişim gözlemlenmemiştir. Yine deney grubu öğrencilerin hem akademik başarı hem de kaynakları kullanma beceri son-test puanlarının kontrol grubu öğrencilerin son-test puanlarına göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen tüm bu sonuçlar, dijital öykü destekli Hayat Bilgisi öğretim yönteminin ilkokul öğrencilerin hem akademik başarılarını hem de bilgi kaynaklarını etkili biçimde kullanma becerilerini geliştirmede etkili bir öğretim yaklaşımı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, dijital öyküleme uygulamalarının sınıf içi öğretim süreçlerine entegre edilmesi ve öğretmenlerin bu konuda mesleki gelişimlerinin desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of digital storytelling-based Life Sciences instruction on the academic achievement and resource utilization skills of third-grade primary school students. The research was conducted using a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups. While digital storytelling-based instruction was implemented in the experimental group, no intervention was applied to the control group, and the current curriculum was followed. The sample group consisted of 48 third-grade students enrolled at a public school located in the Efeler district of Aydın province during the spring semester of the 2023–2024 academic year. Criterion and convenience sampling methods, were used in the selection of sample group. Data were collected using the“Personal Information Form,”the“Academic Achievement Test,”and the“Resource Utilization Skills Scale for Children (RUSSC).”The“Academic Achievement Test”and the“Personal Information Form”were developed by the researcher. Prior to the experimental process, a two-week pilot study was conducted to test the applicability of the instructional plans and to take precautions against potential challenges during the main implementation. Following the pilot study, necessary revisions were made to the instructional process. Before and after the main implementation, both experimental and control group students were administered the“Academic Achievement Test”and the“Resource Utilization Skills Scale,”developed for the“Life in Nature”unit, as pre-tests and post-tests. While the experimental group received digital storytelling-supported Life Science instruction, the control group continued with the regular curriculum. The results showed that there was a statistically significant improvement in the post-test scores of the experimental group in terms of both academic achievement and resource utilization skills compared to their pre-test scores. In contrast, no significant change was observed in the control group for either variable. Moreover, the experimental group scored significantly higher than the control group on both post-tests. These findings demonstrate that digital storytelling-based Life Science instruction is an effective approach for enhancing both academic achievement and the ability to use information resources among primary school students. Based on these results, it is recommended that digital storytelling practices be integrated into classroom instruction and that teachers' professional development in this area be supported.