Hemşirelik öğrencilerine uygulanan çevrimiçi bireysel motivasyonel görüşmenin problemli internet kullanımı ve yalnızlık düzeyine etkisi
The effect of online individual motivational interviewing applied to nursing students on the level of problem internet use and loneliness
- Tez No: 819989
- Danışmanlar: PROF. DR. SATI DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, hemşirelik öğrencilerine uygulanan çevrimiçi bireysel motivasyonel görüşmenin problemli internet kullanımı ve yalnızlık durumuna etkisini değerlendirmek amacıyla karma yöntemler araştırma tasarımı kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma, Eylül 2021- Ekim 2022 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu belirlenmeden önce“Problemli İnternet Kullanım Ölçeği”kullanılarak öğrenciler problemli internet kullanımı açısından taranmıştır. Çalışmanın nicel aşaması, araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan, deney grubu (n=33) ve kontrol grubu (n=33) olmak üzere, toplam 66 öğrenci ile yapılan, randomize kontrollü bir çalışmadır. Deney grubuna haftada bir kez, en fazla 40 dakika süren, toplam dört oturumdan oluşan motivasyonel görüşme uygulanmıştır. Nicel aşamada verilerin değerlendirilmesinde, Ki – kare (X2), t-testi, Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi, Pearson korelasyon katsayısı, Partial eta-kare ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın nitel aşaması deney grubundan alınan 24 öğrenci ile bireysel olarak yapılmıştır. Nitel aşamada,“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Nitel aşamada verilerin değerlendirilmesinde, betimsel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a mixed methods research design to evaluate the effect of online individual motivational interviewing applied to nursing students on problematic internet use and loneliness. The study was carried out with Gazi University Faculty of Health Sciences Nursing Department students between September 2021 and October 2022. Before determining the study group, students were screened in terms of problematic internet use by using the“Problematic Internet Usage Scale”. The quantitative phase of the study is a randomized controlled study with a total of 66 students, including the experimental group (n=33) and the control group (n=33), who met the inclusion criteria of the study. Motivational interviews consisting of four sessions, lasting maximum 40 minutes, were applied to the experimental group once a week. In the evaluation of the data at the quantitative stage, Chi-square (X2), t-test, Analysis of variance in repeated measurements, Pearson correlation coefficient, Partial eta-square and linear regression analysis were used. The qualitative phase of the study was carried out individually with 24 students from the experimental group. In the qualitative phase, a semi-structured“Interview Form”was used. At the qualitative stage, descriptive analysis was performed in the evaluation of the data. In the qualitative stage, the“Interview Form”was used.