Farklı biyomateryallerden üretilen ortodontik mini-vidaların üst çenede neden olduğu gerilimin 3 boyutlusonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of stress in upper jaw caused by orthodontic mini-screwsproduced from different biomaterials using 3 dimensional finiteelement analyse
  1. Tez No: 820073
  2. Yazar: AMİR MAMUSHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, 4 farklı biyomateryalden (Paslanmaz Çelik, Ti-6Al-4V, Ti-Zr ve Zr) ortodontik mini vidaların (OMV) sebep oldukları stresleri 3 boyutlu sonlu elemanlı analiz (SEAY) yöntemi ile değerlendirmektir. Bu noktadan hareketle, tedavi mekaniği ve OMV boyutları aynı tutularak 4 farklı (paslanmaz çelik, Ti6Al4V, TiZr ve Zr) model üzerinde çalışılmıştır. Ortodontik tedavi amacıyla 1.premolar dişin çekildiği, kanin dişin retraksiyonunun, 0,0018'' slot braketler kullanılarak, devamlı ark üzerinde (16 x 22 palanmaz çelik) yapıldığı ve bu amaç için de üst 1.molar ve 2.molar dişler arasında OMV uygulanan senaryo seçilmiştir. Retraksiyon için kanin braketin hook'undan (çıkıntısından) OMV'ye dogru, 1 N kuvvet uygulayacak şekilde kapalı yay asılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre: kortikal kemikte maksimum asal gerilim değerleri (Pmax), küçükten büyüye doğru sırasıyla senaryo 1 - paslanmaz çelik, senaryo 4 - Zr, senaryo 3 - TiZr ve senaryo 2 - Ti6Al4V'de; spongiyoz kemikte ise en yüksek maksimum asal (Pmax) gerilim değerleri küçükten büyüye doğru sırasıyla: senaryo 1 - paslanmaz çelik, senaryo 4 - Zr, senaryo 3 - TiZr ve senaryo 2 - Ti6Al4V'de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the stress in upper jaw caused by orthodontic mini - screw produced from different biomaterials using 3 dimensional finite element analyse. For this purpose, there were constructed 4 different scenarios (stainless steel, Ti6Al4V, TiZr, Zr orthodontic screw biomaterials) without changing the treatment mechanic and orthodontic screw dimensions. The scenario was constructed on a premolar extraction case, in upper jaw; the canine tooth retraction was performed on a continuous arch (16 x 22 stainless steel) using 0.0018'' slot brackets and the orthodontic screw was placed between upper first and the second molar tooth. The canine retraction has been realized by hanging a closed coil from the hook of the brace to orthodontic screw, which applied a force of 1 N. According to the results; maximum principal stress (Pmax) values recorded at the cortical bone, starting from the smaller, respectively scenario 1- stainless steel, scenario 4 - Zr, scenario 3 - TiZr and scenario 2 - Ti6Al4V; maximum principal stress (Pmax) values recorded at the cancellous bone, from the smaller, respectively is found as following: scenario 1 - stainless steel, scenario 4 - Zr, scenario 3 - TiZr and scenario 2 - Ti6Al4V.