Gıda tüketiminde popüler kültürün gösterişçi tüketim eğilimine etkisi
The effect of popular culture on conspicuous consumption tendency in food consumption
- Tez No: 820101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET GENCELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Toplumların tanımlanmasında kültür her zaman ilk sırada gelmiştir. Bir toplum anlatılırken kültür ile tarif edilir tanımlanır ve tanıtılır. Yeme-içme kültürü ise her toplumun bir simgesi gibi onları ifade etmede kullanılan en önemli unsurdur. İnsanların geleneksel yaşamları tarih içerisinde hep bir değişim halinde olmuştur. Bu değişimden etkilenen en önemli unsur kültürdür. Bu değişimler sonucu ortaya çıkan popüler kültür kavramı toplumların simgesi olan yeme içme kültürünü etkilemekle kalmamış bir değişim noktasına getirmiştir. Toplumların binlerce yıllık deneyimi, alışkanlıkları ve yöntemleriyle oluşan yeme-içme kültürleri yaşadıkları coğrafya, kendi gelenekleri ve nesiller boyu devam eden miras ile şekillenmiştir. Her toplumu tanımada önemli bir unsur olan yeme-içme kültürü günümüzde değişen toplum algısı, yaşam koşulları, teknolojik ilerlemeler ile farklılaşmaya başlamıştır. Bu farklılaşma popüler kültür ile insanların tercihlerini, alışkanlıklarını ve gıda tüketimini değiştirmiştir. Bu değişim insanların ihtiyaçlarını belirlemedeki öncelik sıralamasını da etkilemiş olup tutum ve davranışların hedonist bir yaklaşımla şekillendiği bir durum ortaya çıkarmıştır. Üzerinde çok farklı tanımlar ve tartışmalar yapılan popüler kültürün gıda tüketimine etkisi bu çalışmanın amacıdır. Ayrıca insanların popüler kültürün etkisi ile gıda tüketiminde sergiledikleri gösterişçi tüketim eğilimini araştırmak da çalışmanın bir diğer amacıdır.
Özet (Çeviri)
Culture has always come first in defining societies. When describing a society, it is defined, defined and promoted by culture. Eating and drinking culture is the most important element used to express them as a symbol of every society. The traditional lives of people have always been in a state of change throughout history. The most important factor affected by this change is culture. The concept of popular culture, which emerged as a result of these changes, not only affected the eating and drinking culture, which is the symbol of societies, but also brought it to a point of change. Eating and drinking cultures, formed by the experience, habits and methods of societies for thousands of years, have been shaped by the geography they live in, their own traditions and the legacy that continues for generations. Eating and drinking culture, which is an important element in recognizing every society, has begun to differentiate with the changing perception of society, living conditions and technological advances. This differentiation has changed people's preferences, habits and food consumption with popular culture. This change has also affected the order of priority in determining the needs of people and has revealed a situation in which attitudes and behaviors are shaped with a hedonistic approach. The effect of popular culture, on which many different definitions and discussions are made, on food consumption is the aim of this study. In addition, investigating the conspicuous consumption tendency of people in food consumption with the effect of popular culture is another aim of the study.