Türk silahlı kuvvetleri bünyesindeki manevi danışmanlık hizmetlerinin incelenmesine yönelik nitel bir araştırma
A qualitative study on spiritual counseling services in the Turkish armed forces
- Tez No: 964139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAYNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Askeri manevi danışmanlık, dünya ordularının teşkilat kadrolarında dini destekli kurumsal alanlarda süregelen bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetleri olarak ifade edilen bu hizmetler ABD, Kanada, Fransa, İngiltere, İsviçre başta olmak üzere birçok ülkede faaliyetlerine devam etmektedir. Pastoral danışmanlık olarak da ifade edilen manevi danışmanlık, uzun yıllar ordu içerisinde alanında uzmanlar tarafından uygulanmaktadır. Türk devletinin geçmiş dönemleri incelendiğinde ordu içerisinde manevi danışmanlığın köklü bir geçmişi olduğu görülmektedir. Osmanlı Devleti'nde sistematik bir yapı şeklinde faaliyetlerini yürüten ordu imamları diğer bir adıyla askeri imamların görev aldıkları tarihi belgelerde görülmektedir. Günümüzde ise Türk Silahlı Kuvvetlerinde Din İşleri ve Moral Subayı olarak yeni bir hizmet sahası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmada, Türk silahlı kuvvetleri bünyesinde yer alan manevi danışmanlık hizmetlerine yönelik çalışmalar incelenmektedir. Bu amaçla, yapılan faaliyetlerin önemi, tarihçesi, kapsamı, alana yönelik sınırlılıklar ve geliştirilmesi gereken yönler ele alınmaya çalışılmıştır. Bu açıdan çalışma ülkemizde askeriyede uygulanan manevi danışmanlık faaliyetlerinin geliştirilmesine katkı sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada çeşitli ülkelere dair askeri manevi danışmanlık üzerine yazılmış eserler, akademik tezler, makaleler ve haberlerle ilgili literatür taranmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desenle yürütülmüş; Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde MDR hizmeti almış 20 erkek katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma neticesinde din subaylığı müessesesinin ordu için önemli bir yerinin olduğu tespit edilmiştir. Tüm katılımcıların değerlendirmeleri doğrultusunda, Manevi Danışmanlık ve Rehberlik (MDR) hizmetlerinin, askerlik sürecinde özellikle psikolojik dayanıklılığı artırma, maneviyatı güçlendirme ve sosyal uyumu destekleme açısından önemli katkılar sunduğu görülmüştür. Katılımcılar, MDR'nin bireysel farkındalık oluşturduğunu, ortak değerler etrafında birleştirici rol oynadığını ve zamanla daha profesyonel, sistematik ve evrensel bir yapıya kavuşması gerektiğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Military spiritual counseling is an ongoing structure in the organizational cadres of the world's armies in religiously supported institutional areas. Today, these services, which are referred to as spiritual counseling and guidance services, continue their activities in many countries, especially in the USA, Canada, France, England and Switzerland. Spiritual counseling, also referred to as pastoral counseling, has been practiced by those working in the field of spiritual counseling in the army for many years. When the past periods of the Turkish state are examined, it is seen that spiritual counseling in the army has a deep-rooted history. It is seen in historical documents that army imams, also known as military imams, who carried out their activities as a systematic structure in the Ottoman Empire. Today, it appears as a new field of service as a Religious Affairs and Morale Officer in the Turkish Armed Forces. In this research, the studies on spiritual counseling services in the Turkish Armed Forces are examined. For this purpose, the importance, history, scope, limitations and aspects that need to be developed were tried to be addressed. In this respect, the study aims to contribute to the development of spiritual counseling activities applied in the military in our country. The research examined the works, academic theses, articles and news written on military spiritual counseling in various countries and interviewed people who received spiritual counseling services during their military service. This study was conducted with a phenomenological design, one of the qualitative research methods, and semi-structured interviews were conducted with 20 male participants who received MDR services within the Turkish Armed Forces. The data obtained were analyzed using thematic analysis method. As a result of the research, it is seen that the institution of religious officer has an important place for the army. In line with the evaluations of all participants, it was seen that Spiritual Counseling and Guidance (SCG) services made significant contributions to the military service process, especially in terms of increasing psychological resilience, strengthening spirituality and supporting social cohesion. Participants stated that MDR creates individual awareness, plays a unifying role around common values, and that it should gain a more professional, systematic and universal structure over time.