Kanser tedavisi alan 6-12 yaş grubu çocukların annelerinin destekleyici bakım gereksinimleri, kendini damgalamave bakım yükü düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
6-12 age group receıvıng cancer treatment chıldren's mothers, supportıve care needs, self-stıgmatızatıon and care burden levelsexamınıng the relatıonshıp
- Tez No: 820131
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE BULDUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışma kanser tedavisi gören 6-12 yaş grubu çocukların annelerinin bireysel özellikleri, destekleyici bakım gereksinimleri, kendini damgalama ve bakım yükü düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Servisi ve Ayaktan Tedavi Kemoterapi Ünitelerinde Nisan 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Ayaktan ve yatarak tedavi gören 6-12 yaş grubu çocukların anneler çalışmaya dahil edilmiş ve toplam 64 anne ile çalışma tamamlanmıştır. Veriler, Anne Tanıtıcı Formu, Bakım Verenlerin Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği, Kendini Damgalama Ölçeği/Aile ve Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veriler, SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan annelerin ortalamanın üstünde destekleyici bakım gereksinimleri olduğu (2.59±0.92), kendilerini damgalama düzeyleri puan ortalamasının düşük olduğu (23.04±10.78) ve bakım verme yüklerinin orta düzeyde olduğu (29.5±13.77) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective:This study was conducted to examine the relationship between the individual characteristics, supportive care needs, self-stigma and care burden levels of the mothers of children aged 6-12 years undergoing cancer treatment. Method: This descriptive and relationship-seeking study was conducted in the Pediatric Hematology and Oncology Service and Outpatient Chemotherapy Units of Akdeniz University Hospital between April 2022 and April 2023. Mothers of children aged 6-12 years who received outpatient and inpatient treatment were included in the study and a total of 64 mothers were completed in the study. The data were collected by face-to-face interview method by using the Mother Identification Form, Supportive Care Needs of Caregivers Scale, Self-Stigma Scale/Family and Zarit Caregiving Burden Scale. The data were analyzed with SPSS 22.0 program. Result: It was found that the mothers participating in the study had above-average supportive care needs (2.59±0.92), had low self-stigmatization levels (23.04±10.78) and had moderate caregiving burdens (29.5±13.77).