Prostat kanserinde piroptoz ilişkili genetik varyantlar ve protein seviyelerinin belirlenmesi
Determination of pyroptosis-associated genetic variants and protein levels in prostate cancer
  1. Tez No: 820133
  2. Yazar: YLLI KRASNIQI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYAM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Başlık: Prostat Kanserinde Piroptoz İlişkili Genetik Varyantlar Ve Protein Seviyelerinin Belirlenmesi Amaç: Çalışmamız piroptoz ilişkili Gasdermin A (rs7212938), Gasdermin B (rs7216389), Gasdermin C (rs4527833) ve Gasdermin D (rs2305492) genlerine ait toplam dört genetik varyantı ve Gasdermin A, Gasdermin B, Gasdermin C ve Gasdermin D protein seviyelerine bakarak prostat kanser patojisine etkisini ve söz konusu hastalık için yeni tedavi seçenekleri sunmayı amaçladık. Son zamanlarda piroptoz, çeşitli kanser türleri ile ilişkisi nedeniyle ilgi görmektedir. Hepatitin karaciğer kanserine, kolonitin kolon kanserine ilerlemesi gibi çeşitli inflamatuar hastalıkların ortaya çıkmasında ve gelişmesinde yaygın olarak rol oynar. Ancak piroptoz ile prostat kanseri arasındaki ilişkiyi gösteren bir çalışma henüz yapılmamıştır. Yöntem: Çalışmamızda ESOGÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na başvuran ve prostat kanseri tanısı alan 100 hasta ile çeşitli şikâyetlerle başvuran ve malignite tespit edilmeyen 120 sağlıklı kontrol birey dahil edilmiştir. Gasdermin ailesi genlerine ait varyant analizi SNP-Genotipleme, protein seviyeleri için ise ELİSA yöntemi kullanılmış sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular ve Sonuç: Çalışmamız sonucunda piroptoz ilişkili GSDMD (rs2305492) genetik varyantı alel frekansları açısından bakıldığında prostat kanseri hastaları ve kontrol bireyler arasında A aleli açısından anlamlı bir fark belirlenmiştir. (P=0.007). Yine genotip değişkenleri açısından GSDMD genetik varyantı için prostat kanseri hastaları ve kontrol bireyler arasında anlamlı bir fark belirlenmiştir (P=0.016). Protein seviyesi açısından da GSDMC ile prostat kanseri ve kontrol gruplar arasında anlamlı bir fark belirlenmiştir (P=0.013). Bulgularımız prostat kanseri teşhis ve tedavisi için yeni stratejilerin oluşturulmasına ve yapılacak diğer çalışmalara katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Title: Determination Of Pyroptosis Associated Genetic Variants And Protein Levels In Prostate Cancer Objective: Our study was conducted by looking at the protein levels of Gasdermin A, Gasdermin B, Gasdermin C and Gasdermin D, a total of four genetic variants of the pyroptosis-associated Gasdermin A (rs7212938), Gasdermin B (rs7216389), Gasdermin C (rs4527833) and Gasdermin D (rs2305492) genes. We aimed to present its effect on cancer pathology and new treatment options for the disease in question. Recently, pyroptosis has attracted attention due to its association with various types of cancer. It plays a common role in the emergence and development of various inflammatory diseases such as the progression of hepatitis to liver cancer and colonitis to colon cancer. However, a study showing the relationship between pyroptosis and prostate cancer has not been conducted yet. Methods: In our study, 100 patients who applied to ESOGU Faculty of Medicine, Department of Urology were diagnosed with prostate cancer, and 120 healthy control individuals who applied with various complaints and no malignancy were detected were included. SNP-Genotyping for variant analysis of Gasdermin family genes and ELISA method for protein levels were used and the results were evaluated statistically. Results and Conclusion: As a result of our study, when the pyroptosis-associated GSDMD (rs2305492) genetic variant was examined in terms of allele frequencies, a significant difference was determined between prostate cancer patients and control individuals in terms of A allele (P=0.007). Again, in terms of genotype variables, a significant difference was determined between prostate cancer patients and control individuals for the GSDMD genetic variant (P=0.016). In terms of protein level, a significant difference was determined between GSDMC, prostate cancer and control groups (P=0.013). Our findings may contribute to the creation of new strategies for the diagnosis and treatment of prostate cancer and further studies.