Acil serviste koah alevlenme tanısı alan hastalarda mortalitenin belirlenmesinde decaf ve ottawa koah risk skalasının karşılaştırılması
Comparison of decaf and ottawa copd risk scale in determination of mortality in patients diagnosed with copd exacerbation in emergency department
- Tez No: 820135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER ÖZÇETE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç Acil serviste KOAH alevlenme tanısı alan hastalarda mortalitenin belirlenmesinde DECAF ve Ottawa KOAH risk skalasının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem Çalışma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'nde Kasım 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında, tek merkezli ve prospektif olarak gerçekleştirildi. Acil servise başvuran 18 yaş üstü KOAH alevlenme hastaları çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik verileri, vital değerleri, kan gazı parametreleri, ek hastalıkları, DECAF ve Ottawa KOAH risk skalası değerleri ve 30.gün mortalite durumu kayıt altına alındı. Bulgular Çalışmaya 180 hasta dahil edildi fakat 6 hasta dışlandığı için 174 hasta ile analiz yapıldı. Katılımcıların 116 (%66.7) 'sı erkek, 58 (%33.3)' si kadındı. Grubun yaş ortancası 72.5 (44-103)'ti. Hastaların %80.5 inin yatışı gerçekleşmiş olup, %19 u taburcu edilmiştir. Hastaların %27'sinde 30 gün içerisinde mortalite görülmüştür. Takip edilen hastalardan sadece 1'i acil serviste ex olmuştur. 30 gün içerisinde gerçekleşen ölümlerin % 93.6'sı hastanede, %6.4'ü evde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Objektives In this study, we aimed to compare the DECAF and Ottawa COPD risk scales to predict mortality in patients diagnosed with COPD exacerbation in the emergency department. Methods This prospective single-center study was conducted at the Department of Emergency Medicine, Ege University Hospital between November 2021 and May 2022. Patients over the age of 18 who applied to the emergency department and were diagnosed with COPD exacerbation were included in the study. Demographic datas, vital values, blood gas parameters, comorbidities, DECAF and Ottawa COPD risk scale values and 30-day mortality of the patients included in the study were recorded. Results A hundred eighty patients were included in the study, but since six patients met the exclusion criteria, a hundred seventy-four patients were analyzed. Of the patients who included in the study, 116 (66.7%) were male and 58 (33.3%) were female. The median age of the group was 72.5 (44-103). 80.5% of the patients were hospitalized and 19.5% were discharged. 30-day mortality was observed in 27% of patients. Only one of the patients hospitalized died in the emergency department. 93.6% of the deaths that occurred within 30 days occurred at the hospital, and 6.4% at home. Of the patients with 30-day mortality, 93.6% died in the hospital and 6.4% died outside the hospital.