İntraserebral Kanamalı Hastalarda Total Oksidan ve Total Antioksidan Düzeylerinin Değerlendirilmesi
Evaluation of Total Oxidant and Total Antioxidant Levels in Patients with Intracerebral Hemorrhage
  1. Tez No: 820137
  2. Yazar: SERCAN KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FEVZİ POLAT, DOÇ. DR. ALPER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İNTRASEREBRAL KANAMALI HASTALARDA TOTAL OKSİDAN VE TOTAL ANTİOKSİDAN DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ SERCAN KALKAN YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ TIBBİ BİYOKİMYA TEZ DANIŞMANI: PROF. DR. MUHAMMET FEVZİ POLAT İKİNCİ TEZ DANIŞMANI: DOÇ. DR. ALPER GÜMÜŞ Amaç: Beyin parenkim veya ventrikül sistemde arteriyel yada venöz kanın toplanması olayına intraserebral kanama (İSK) denir . Yaş ilerledikçe İSK riski artmakta ve erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülmektedir. Araştırmalara göre kadınların ölüm riski ve erken evrende bağımlılığı daha fazladır. Yapılan çalışma verilerine göre iskemik inme sıklığı %71.2 iken intraserabral kanama oranı % 28.8 olarak tespit edilmiştir. İSK oluşumuna neden olan en sık risk faktörü hipertansiyondur. Hipertansiyon beyinde bulunan ufak peneteran arterlerde bozulmalara, arter duvarındaki düz kaslarda kırıklara ve fibrinoid nekroza sebep olur. Bu dejeneratif degişikler orta ve küçük çaplı arteriyollerde görülmektedir. Akut aerteriyel kan basıncının yükselmesi (AKB) İSK'ya sebep olmaktadır. AKB'nin yüksek olması kapiller damarlar ve arteriyollerden kanamaya neden olabileceğini düşündürmektedir. Vakaların çoğunluğunda, serebral damarlardaki kronik değişimler, İSK'nin oluşumuna neden olan patofizyolojik olaylardır. Kronik HT arteriyoller ve küçük damarların zedelenmesi sonucu kanın beyin dokusu içine sızarak hematom oluşmasına ve etraftaki dokularda mekanik hasara sebep olurlar. Oksidan (TOS) ve antioksidan (TAS) düzeylerini karşılaştırarak bunların beyin kanaması ile ilişkilendirerek öneminin anlaşılması sağlamaktır. Metot: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Beyin Sinir Cerrahi kliniğine ve yoğun bakıma baş ağrısı, tansiyon yüksekliği, bulantı şikayetleri ile başvuran uzman hekimleri tarafından ayrıntılı muayenesi ile intraserebral kanama tanısı alan ve klinik yatışı planlanan 46 hasta çalışma grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubuna ise Beyin Sinir Cerrahi kliniğine başvuran intraserebral kanama tanısı almayan diğer hasta gruplarından 47 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya 18 yaş altı ve 65 yaş üstü hastalar dahil edilmeyecektir. Bu hastaların periferlerindeki toplar damarlardan alınan artan kan örnekleri önce oda sıcaklığında 20-30 dk pıhtılaşması beklendikten sonra 10 dakika süreyle 4000 devir/dakika hızda santrifüj edildikten sonra eppendorflara ayrılan serumlar -80 derecede saklanmıştır. Teste başlarken numuneler oda sıcaklığına getirilmiştir. TOS ve TAS kiti test prensibine göre uygulanmıştır. Kitin malzemeleri, kitapçıkta belirtilen aşamalara uygun şekilde kullanılmış ve substratın antikora bağlı enzimle reaksiyona girdikten sonra oluşan renk değişikliği oranı spektrofotometrede ölçülerek TOS ve TAS sonuçları bulunmuştur. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 ile hesaplanmıştır. Hesaplanan sonuçlar, ortalama ve standart sapma (+/-) olarak verilmiştir. Sonuçlar, Shapiro Wilk ölçüm yöntemi ile değerlendirilerek normal olan değerler parametrik (t testi) ve normal olmayan değerler ise non parametrik testler (Man Whitney U testi ve KW kruskal wallis) kullanılarak değerlendirilmiştir ve power analizi çalışmanın bitiminde tekrar edilerek değerlendirilmiştir. Bulgular: Yapılan çalışmaya göre TOS, TAS ve yaş değerleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. TAS değerleri, kontrol grubunun, hasta grubuna göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. İstatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Cinsiyete göre TAS değerleri erkekler, kadınlara oranla daha yüksek çıkmasına karşın istatistiksel fark anlanmlı sonuç vermemiştir Yaş gruplarının TAS değerinin 45 yaş altı ve 45 yaş üstü değerlendirildiğinde; 45 yaş altının 45 yaş üstü grubuna göre yüksek olduğu bulunmuştur. İstatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. TOS değerleri, hasta grubunun, kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. İstatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Cinsiyete göre OSİ değerleri kadınların, erkeklere oranla daha yüksek çıkmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. Yaş gruplarının TOS ve OSİ 45 yaş altı ve 45 yaş üstü değerlendirildiğinde; 45 yaş üstünün yüksek olduğu bulunmuştur. İstatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. Sonuç: Serum TOS ve TAS değerleri ile bunun sonucunda OSİ düzeyinin İSK hastalığı olan hastalarda yüksek çıkması, bu hastalıklarla olan ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bu artış İSK patogenezinde oksidatif stresin önemli bir rolü olabileceğini destekleyebilir. 2023, 72 SAYFA ANAHTAR KELİMELER: İntraserebral Kanama, Oksidatif stres, TOS, TAS, OSİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS EVALUATION OF TOTAL OXIDANT TOTAL / ANTIOXIDANT LEVELS IN PATIENTS WITH INTRACEREBRAL BLEEDING SERCAN KALKAN YOZGAT BOZOK UNIVERSITY SCHOOL OF GRADUATE STUDIES MEDİCAL BIOCHEMISTRY SUPERVISOR: PROF. DR. MUHAMMED FEVZİ POLAT SUPERVISOR: DOÇ. DR. ALPER GÜMÜŞ Objective: The accumulation of arterial or venous blood in the brain's parenchym or ventricular system is called intracerebral bleeding (ICD). As you age, the risk increases and it is more common in men than in women. Research has shown that women are more at risk of dying and dependent in the early universe. According to the study, the incidence of ischemic stroke was 71.2%, while the rate of intracerebral bleeding was 28.8%. The most common risk factor for IBS is hypertension. Hypertension causes disturbances in the small penetrating arteries in the brain, fractures in the flat muscles in the arterial wall, and fibrinoid necrosis. These degenerative disorders are seen in medium and small arterioles. An acute rise in arterial blood pressure (ACD) causes IBS. The fact that AKB is high suggests that the capillaries can cause bleeding from the veins and arterioles. In the majority of cases, chronic changes in the cerebral veins are pathophysiological events that cause the formation of ICH. As a result of the thickening of chronic HT arteries and small vessels, blood flows into the brain tissue and causes the formation of hematomas and mechanical damage to the surrounding tissues. By comparing oxygen (TOS) and antioxidant (TAS) levels, it is necessary to understand the importance of associating them with brain bleeding. Method: A study group was formed for 46 patients who were diagnosed with intracerebral hemorrhage after a detailed examination by the specialist physicians who applied to the Brain Nerve Surgery Clinic and the intensive care unit of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital with complaints of headache, high blood pressure, and nausea. In the control group, 47 patients from other patient groups who were not diagnosed with intracerebral hemorrhage who applied to the Neurosurgery clinic were included. Patients under the age of 18 and over the age of 65 will not be included in the study. The excess blood samples taken from the peripheral veins of these patients were first allowed to clot for 20-30 minutes at room temperature, then centrifuged at 4000 rpm for 10 minutes, and the serums separated into eppendorfs were stored at -80 degrees. At the beginning of the test, the samples were brought to room temperature. TOS and TAS kit were applied according to the test principle. The kit materials were used in accordance with the steps specified in the booklet, and the color change rate that occurred after the substrate reacted with the enzyme bound to the antibody was measured in the spectrophotometer, and TOS and TAS results were found. Statistical analyzes were calculated with SPSS 22.0. Calculated results are given as mean and standard deviation (+/-). The results were evaluated with the Shapiro Wilk measurement method, and normal values were evaluated using parametric (t-test) and non-normal values were evaluated using non-parametric tests (Man Whitney U test and KW kruskal wallis) and power analysis was repeated at the end of the study. Results: According to the study, TOS, TAS and age values were evaluated statistically. TAS values were found to be higher in the control group than in the patient group. No statistically significant difference was detected. Although TAS values by gender were higher for men than for women, the statistical difference did not yield significant results. It was found that those under 45 years old were higher than those over 45 years old. No statistically significant difference was detected. TOS values were found to be higher in the patient group than in the control group. Statistically significant difference was detected. Although the OSI values by gender were higher in women than in men, no statistically significant difference was found. When TOS and OSI of age groups are evaluated under 45 years old and over 45 years old; It was found that over 45 years old is high. No statistically significant difference was detected. Conclusion: The fact that serum TOS and TAS values and, as a result, OSI levels are high in patients with ICH disease, suggests that they may be related to these diseases. This increase may support that oxidative stress may have an important role in the pathogenesis of ICH. 2023, 72 PAGE KEYWORDS: Intracerebral Hemorrhage, Oxidative stress, TOS, TAS, OSI