Simetrik aralık üzerinde bernstein polinomlarının bir modifikasyonu
A modification of bernstein polynomals on symmetric range
- Tez No: 820186
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İZGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada simetrik aralık üzerinde Bernstein polinomlarının bir modifikasyonunun yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızı incelemiştir. Bernstein polinomlarının simetrik aralık üzerindeki modifikasyonu Zד (h, Ψ) = ( ד + 1 2 (ד + 2) ) ד∑ j=0 (ד j ) ( ד + 2 ד + 1 + Ψ )j ( ד + 2 ד + 1 − Ψ )ד−j h (( 2 j ד − 1 ) ד + 2 ד + 1 ) şeklinde tanımlanmıştır. Operatörün merkezi momentleri ve süreklilik mödülü yardımıyla yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızı incelenmiştir. Ayrıca Zד (h, Ψ) operatörünün lipschitz sınıfındaki yaklaşımı incelenmiştir. Son olarak operatörün belirli fonksiyonlara yaklaşımı, grafikler ve hata paylarını içeren nümerik değer tabloları yardımıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work examines the approximation properties and rate of convergence of a modification of Bernstein polynomials on a symmetric interval. The modification of Bernstein polynomials on a symmetric interval is defined as Zד (h, Ψ) = ( ד + 1 2 (ד + 2) ) ד∑ j=0 (ד j ) ( ד + 2 ד + 1 + Ψ )j ( ד + 2 ד + 1 − Ψ )ד−j h (( 2 j ד − 1 ) ד + 2 ד + 1 ) . The approximation properties and rate of convergence of the operator have been studied using its central moments and continuity modulus. Additionally, the approximation of the Zד(h, Ψ) operator in the Lipschitz class has been examined. Finally, the approximation of the operator to certain functions has been demonstrated using numerical value tables that include graphs and error margins.