Kolostrum brix değeri ile kan serumu protein ve immunoglobulin düzeylerinin buzağıların büyüme özellikleri, yaşama gücü ve bazı sağlık parametreleri üzerine etkileri
The effects of colostrum brix value and blood serum protein and immunoglobulin levels on growth traits, survival ability and some health parameters of calves
  1. Tez No: 820298
  2. Yazar: ERDEM MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmanın amacı, kolostrum brix ile buzağıların 36. saat, 28. gün ve 90 günlük yaşta serum toplam protein (TP) ve immunoglobulin (IgG) düzeylerinin buzağıların büyüme özellikleri ve yaşama gücü üzerine etkilerini belirlemekti. Araştırmanın materyalini Kırşehir ilinde özel bir süt sığırcılığı işletmesinde 2021 ve 2022 yıllarında buzağılayan 47 baş Siyah Alaca ve 21 baş Simental ırkı inek ile buzağıları oluşturmuştur. Çalışmada çevresel faktörlerden ırkın yalnızca kolostrum brix üzerine etkisi önemli bulunmuştur (P0.05) buzağıların 36. saat (P0.05) yağsız kuru madde (YKM), protein ve laktoz oranının kolostrum brix ile buzağıların 36. saat ve 28.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effects of colostrum brix and at 36th hour, 28th day and 90th day serum total protein (TP) and immunoglobulin (IgG) levels of calves on growth traits and survival ability of calves. The material of the study consisted of 47 Holstein Friesian and 21 Simmental cows and calves calving in a private dairy farm in 2021 and 2022 years in Kırşehir province. In the study, the effect of breed on colostrum brix was only significant (P0.05), was found to be significant.