Memenin in situ ve invaziv solid papiller karsinomlarının patolojik ve prognostik parametreler bakımından karşılaştırılması
- Tez No: 820329
- Danışmanlar: UZMAN SULTAN ÇİĞDEM IRKKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Memenin solid papiller karsinomları (SPK) oldukça nadir ve yaşlı hastalarda görülen, iyi prognozlarıyla bilinen özel bir karsinom tipidir. SPK'ların in situ ve invaziv formları, WHO 2012'de tanımlanan ve ayrımında net sınırların çizilemediği bir gruptur. Amacımız bu iki formu ayırmak, histomorfolojik ve prognostik farklılıklarını ortaya koymak, eşlik eden duktal karsinoma in situ ve/veya invaziv meme karsinomları ile ilişkilerini araştırmaktır. Bulgular in situ ve invaziv SPK'ların tedavileri konusunda görüşlere destek verebilir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Mart 2011- Mart 2023 tarihleri arasında tanı ve yorum kısmında“solid papiller”kelimeleri geçen 243 tümörün arşivlenmiş hematoksilen & eozin ve immünohistokimya preparatları değerlendirildi. Belirlediğimiz histopatolojik parametreler bakımından in situ veya invaziv SPK içeren 92 tümör çalışma grubu olarak belirlendi. Tümörlerin boyut, tümör derecesi, hücresel özellikleri, nöroendokrin ekspresyon ve müsin üretimleri değerlendirildi. İnvaziv SPK'ların gelişim paternleri yapboz, minimal invaziv, yaygın invaziv ve sinsityal paternler olarak sınıflandı. Eşlik eden karsinomların boyut, histolojik tip, tümör derecesi, hormon reseptör durumu, proliferatif indeksleri ve aksiller nod durumu belirlendi. İn situ ve invaziv SPK'lar histopatolojik ve prognostik parametreler bakımından kıyaslandı. Bulgular: Çalışmamızdaki tümörlerin 49'u in situ SPK, 73'ü invaziv SPK'ydı. İn situ SPK'lar %34.6 oranında invaziv SPK'larla, %48.9 oranında diğer invaziv meme karsinomları ile birlikteydi. İnvaziv SPK'lar %41 oranında in situ SPK'larla, %41 oranında diğer invaziv meme karsinomları ile birlikteydi. Bu iki formun ve eşlik eden invaziv karsinomların prognostik parametreler bakımından farklılıkları vardı. Pür in situ SPK'larda ve sadece yap-boz paternde gelişim gösteren invaziv SPK'larda aksilla metastazı izlenmedi. Minimal invaziv ve yaygın invaziv SPK'larda aksilla metastazı solid adaların çevresindeki düzensiz kordon çıkışlarının artışıyla korele olarak artmaktaydı. En sık aksilla metastazı yaygın invaziv paternde bulunmaktaydı. Ekstrasellüler müsin üretiminde nod metastazı görülmezken, intrasellüler müsin üretimi nod metastazı ile ilişkiliydi. Sonuç: İn situ ve invaziv SPK'ların sıklıkla birbirleri ve başka in situ ve invaziv meme karsinomları ile birlikte bulunduğu görülmüştür. Bu nedenle in situ ve invaziv ayrımı yanısıra, eşlik eden karsinomların prognostik faktörlerini değerlendirmek önemlidir. Sadece yapboz patern içeren invaziv SPK'lar in situ gibi evrelenebilir. Yaygın invaziv patern ve hücre içi müsin üretimi metastaz riski ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Solid papillary carcinomas (SPCs) of the breast are a special type of carcinoma that are rare, occur in elderly patients and are known for their good prognosis. In situ and invasive forms of SPCs, defined in WHO 2012, are a group with no clear morphologiacal demarcation. Our aim was to differentiate these two forms, to reveal their histomorphologic and prognostic differences, and to investigate their relationship with accompanying ductal carcinoma in situ and/or invasive breast carcinomas. The findings may support opinions on the treatment of in situ and invasive SPCs. Materials and Methods: In our study, archived hematoxylin & eosin and immunohistochemistry preparations of 243 tumors -with the words 'solid papillary' in the diagnosis and interpretation- between March 2011 and March 2023 were evaluated. Of these, a study group consisting of 92 tumors with in situ or invasive SPC was determined in terms of histopathological parameters. The size, histological grade, cellular features, neuroendocrine expression and mucin production of the tumors were evaluated. The developmental patterns of invasive SPCs were classified as jigsaw, minimally invasive, widely invasive and syncytial patterns. The size, histological type, histolological grade, hormone receptor status, proliferative indices and axillary node status of accompanying carcinomas were determined. In situ and invasive SPCs were compared in terms of histopathologic and prognostic parameters. Results: 49 of the tumors in our study were in situ SPCs and 73 were invasive SPCs. In situ SPCs were associated with invasive SPCs in 34.6% and other invasive breast carcinomas in 48.9%. Invasive SPCs were associated with in situ SPCs at a rate of 41% and with other invasive breast carcinomas at a rate of 41%. These two forms and accompanying invasive carcinomas had differences in terms of prognostic parameters. Axillary metastasis was not observed in pure in situ SPCs and invasive SPCs that developed only in a jigsaw pattern. In minimally invasive and widely invasive SPCs, axillary metastases were increasing in correlation with the increase in irregular cord extensions around solid islands. The most frequent axillary metastases were found in a widely invasive pattern. Node metastasis was not observed in extracellular mucin production, while intracellular mucin production was associated with node metastasis. Conclusion: In situ and invasive SPCs are frequently found in association with each other and with other in situ and invasive breast carcinomas. Therefore, it is important to evaluate the prognostic factors of accompanying carcinomas, as well as to differentiate between in situ and invasive forms. Only invasive SPCs with a jigsaw pattern can be staged as in situ. Widely invasive pattern and intracellular mucin production are associated with the risk of metastasis.