Sermaye Piyasası Kanunu madde 16 kapsamında anonim ortaklıkların paylarının halka arz edilmiş sayılması ve sonuçları
Recognition of joint stock corporation shares as offered to the public and its consequences under article 16 of Capital Market Law
  1. Tez No: 820355
  2. Yazar: MERT NALVURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ATA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Türk hukukunda halka açık anonim ortaklıkların tanımı, özellikleri ve bunların tabi olduğu hükümler, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nda düzenlenmiştir. Halka açık anonim ortaklıklar, Sermaye Piyasası Kanunu m. 3, e bendine göre Kitle fonlaması platformları aracılığıyla para toplayanlar hariç olmak üzere, payları halka arz edilmiş olan veya halka arz olunmuş sayılan anonim ortaklıklardır. Anonim ortaklık paylarının halka arz olunmuş sayılmasına ilişkin ölçütler ise Sermaye Piyasası Kanunu m. 16'da belirlenmiştir. Hükme göre payları borsada işlem gören anonim ortaklıklar, pay sahibi sayısı beş yüzü aşan anonim ortaklıklar ve ortak sayısı en aza beş yüz olan kooperatiflerin, kooperatif birliklerinin ve kooperatif merkez birliklerinin yönetim kontrolü sahibi olduğu anonim ortaklıklarıdır.“Sermaye Piyasası Kanununu Madde 16 Kapsamında Anonim Ortaklıkların Paylarının Halka Arz Olunmuş Sayılması ve Sonuçları”başlığını taşıyan bu çalışmamızda, halka açık anonim ortaklık statüsünün kazanılması, anonim ortaklıkların paylarının halka arz olunmuş sayılması, payları halka arz olunmuş sayılan anonim ortaklıkların Sermaye Piyasası Kanunu'ndan kaynaklanan yükümlülükleri ve bu ortaklıkların halka kapalı statüye dönmeleri incelenmiştir. Ayrıca bunlara ilişkin yasal düzenlemeler ve ikincil düzenlemeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkish law, the definition, characteristics, and provisions applicable to publicly held joint stock corporations are regulated in the Capital Market Law No. 6362. Under Article 3/e of the Capital Market Law, publicly held joint stock corporatons are defined as those whose shares are offered to the public or those whose shares are recognized as offered to the public, excluding those raising funds through crowdfunding platforms. The criteria for recognition of joint stock corporation shares as offered to the public are determined in Article 16 of the Capital Market Law. According to the provision, joint stock companies whose shares are traded on the stock exchange, joint stock corporations with more than five hundred shareholders and joint stock corporations whose management control is held by cooperatives, cooperative unions and cooperative central unions with minimum of five hundred shareholders are joint stock corporations whose shares are recognised as offered to the public. In this study titled“Recognition of Joint Stock Corporation Shares as Offered to the Public and Its Consequences Under Article 16 of Capital Market Law”the concepts of going public, shares being recognised as offered to the public, the obligations arising form the Capital Market Law for joint stock companies whose shares are recognised as offered to the public, publicly held companies whose shares are not traded on the stock exchange, and going private have been examined. Additionaly the relevant laws and secondary regulations have been explained and evaluated.