دراسة مخبرية مقارنة لتأثيرات بعض أنواع الدهون على مكونات مصورة الدم عند الهمستر
Comparative laboratory study on the effects of certain types of lipids on the components of plasma in hamster
- Tez No: 940929
- Danışmanlar: PROF. DR. AWAD ALAWAD, DOÇ. DR. NAJEH HAPRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Arapça
- Üniversite: Al-Baath University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Laboratuvar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Zeytinyağı ve yerli gheenin (domestic ghee) hamsterlerin plazma kolesterol (Total Kolesterol) (TC), yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-C), trigliserid (TG) ve düşük dansiteli lipoprotein kolesterol'ün (LDL-C) düzeyleri üzerine etkisini incelemektedir. Aynı zamanda bu çalışma, oleik asidin ilave edildiği zeytinyağının etkisi fikrini içermektedir. Bu fikir gıda endüstrisinde alınabilir. Sağlıklı erkek golden Syrian hamster'den oluşan toplam 128 hayvan kullanılmıştır. Hayvanlar 4 gruba bölünüp deney boyunca normal yem ile (katkı maddesi olmaksızın) beslenmiştir. Her grup aşağıdaki gibi işlem görülmüştür. Kontrol grubu deney boyunca sadece normal yem ile (katkı maddesi olmaksızın) beslenmiştir, yerli ghee, zeytinyağı ve %10 oleik asidin ilave edildiği zeytinyağının (oleik asit) gruplarındaki hayvanlara yerli ghee, zeytinyağı ve %10 oleik asidin ilave edildiği zeytinyağı ile sırasıyla günlük olarak (8g yağ/kg vücut ağırlığı) gavaj yoluyla verilmiştir. 4 hafta sonra sonuçlar; zeytinyağı ve yerli ghee gruplarına kıyasla oleik asit grubunda LDL-C düzeyinde %61orannıda anlamlı düşüş olduğu tespit edilmiştir, aynı zamanda, zeytinyağı ve yerli ghee gruplarının arasındaki hiç anlamlı farklar(P=0,413) kaydedilmemiştir. Diğer taraftan, oleik asit grubuna kıyasla yerli ghee gruplarında HDL-C düzeyinde anlamlı artış olduğu tespit edilmiştir, ama zeytinyağı ve yerli ghee gruplarına kıyasla oleik asit grubunda HDL-C/TC oranında %28 oranına anlamlı artış gözlenmiştir. 8 hafta sonra, yerli ghee grubuna kıyasla oleik asit grubunda LDL-C düzeyindeki anlamlı düşüş %76'ya yükselmiştir. Aynı zamanda yerli ghee grubuna kıyasla zeytinyağı grubunda LDL-C düzeyinde %46 orannıda anlamlı düşüş gözlenmiştir. 12 ve 16 hafta sonra, zeytinyağı grubuna kıyasla oleik asit grubundaki LDL-C düzeyi anlamlı bir şekilde düşük kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to investigate the effect of both domestic ghee and olive oil on total cholesterol(TC), high density lipoproteins cholesterol(HDL-C), low density lipoproteins cholesterol(LDL-C) and triglycerides(TG) concentrations in blood. It is a new idea which may be considered in the field of food industries by detecting the effect of adding oleic acid to olive oil. The experiment was applied on /128/ healthy male hamsters divided into four groups. Each group had freely laboratorial diet during the period of the experiment. Domestic Ghee Group were dosed domestic ghee 8g/kg of the body weight daily ; Olive Oil Group were dosed olive oil 8g/kg of the body weight ; Olive Oil+ Oleic Acid Group(Oleic Group)were dosed olive oil supplemented by 10% of oleic acid 8g/kg of the body weight daily and Control Group which had laboratorial diet that made them survive only. Four blood samples were collected during the experiment along /16/ weeks . The results after /4/ weeks of treatment showed a significant lowering of the LDL-C concentration; approximately 61% for the group treated with oleic acid in comparison with the groups of domestic ghee and olive oil in which P=0.0000; whereas, there was no significant difference between the domestic ghee and olive oil groups in which P=0.413.There was a significant increase of the HDL-C concentration in the domestic ghee group in comparison with the group treated with oleic acid, while HDL-C/TC ratio was significantly increased approximately 28% for the group treated with oleic acid in comparison with the groups of domestic ghee and olive oil .