The relationships among metacognition, epistemic cognition, and physics identity constructs
Üstbiliş, epistemik biliş ve fizik kimlik yapıları arasındaki ilişkiler
- Tez No: 820372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA YERDELEN DAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, lise öğrencilerinde epistemik biliş, üst biliş, tanıma, fizik öz yeterliliği, ilgi ve cinsiyet arasındaki karşılıklı ilişkileri araştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca, epistemik biliş, üst biliş, tanıma, fizik öz yeterliliği, ilgi ve cinsiyetin fizik kimliğini nasıl yordadığı ölçüldü. Araştırmaya 1197 lise öğrencisinden oluşan bir örneklem katılmıştır. İlişkileri incelemek için Likert tipi ölçekler kullanılmıştır. Epistemik bilişi ölçmek için Fizik ile ilgili Kişisel Epistemoloji Anketi (PPEQ) kullanıldı. Ayrıca öğrencilerin üst bilişlerini kontrol etmek için Türkçeye uyarlanmış Bilişötesi Farkındalık Envanteri (MAI) kullanılmıştır. İlgi, öz-yeterlik, tanınma ve fizik kimliğini ölçmek için Türkçe'ye uyarlanan fizik kimliği ölçeği kullanılmıştır. Veriler kolayda örnekleme yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışma, kimlik, tanınma, öz yeterlik ve ilgi yapıları arasında çok yüksek bir pozitif korelasyon olduğunu gösterdi. Kimlik, tanıma, öz-yeterlik ve ilgi, epistemik biliş ve üst biliş ile orta düzeyde pozitif bir korelasyona sahipti. Ayrıca, üst biliş ile epistemik biliş arasında yüksek bir pozitif korelasyon vardı. İlgi, tanıma ve öz-yeterlik, fizik kimliğini pozitif olarak yordarken, en güçlü yordayıcı tanınma idi. Üst biliş ve epistemik biliş, fizik kimliğini öngörmedi. Cinsiyet farklılıkları açısından, erkeklerin fizik kimliği, tanınma, ilgi ve öz-yeterlik düzeyleri kadınlara göre daha yüksekti. Üst biliş ve epistemik bilişte ise cinsiyet farkı gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationships between epistemic cognition, metacognition, recognition, physics self-efficacy, interest and gender for high school students. Also, how epistemic cognition, metacognition, recognition, physics self-efficacy, interest and gender predicted physics identity was observed. The study involved a sample of 1197 high school students. Likert-type scales were used to gather the data. The Physics Personal Epistemology Questionnaire (PPEQ) was used to measure epistemic cognition. Also, to check students' metacognition, the Metacognitive Awareness Inventory (MAI) was used. The physics identity scale measured interest, self-efficacy, recognition and physics identity. The data was collected via convenience sampling. Descriptive statistics, correlation and multiple regression analyses were used to analyze the data. The study showed that there was a very high positive correlation between identity, recognition, self-efficacy and interest constructs. Identity, recognition, self-efficacy and interest were moderately positively correlated with epistemic cognition and metacognition. Also, there was a high positive correlation between metacognition and epistemic cognition. Interest, recognition and self-efficacy positively predicted physics identity, while the strongest predictor was recognition. Metacognition and epistemic cognition did not predict physics identity. Regarding gender differences, males had higher levels of physics identity, recognition, interest and self efficacy than females. On the other hand, there was no gender difference observed in metacognition and epistemic cognition.