6 haftalık pliometrik antrenmanların genç kadın voleybolcularda fiziksel performansa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 6-week pliometric training on physical performance in young female volleyball players
  1. Tez No: 820373
  2. Yazar: OSMAN ASAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç kadın voleybol oyuncularında 6 haftalık pliometrik antrenmanların (PA) fiziksel performans parametreleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Mevcut çalışmaya toplamda pliometrik antrenman grubu (n = 17; yaş = 15.06 ± 0.83; boy = 164.12 ± 4.26; kilo = 55.95 ± 7.80; ve kontrol grubu (n = 17; yaş = 15.00 ±0.79; boy = 165.89 ±4.69; kilo = 54.61 ± 9.22) olarak randomize şekilde iki gruba ayrılmıştır. PA 6 hafta ve haftada 3 kez yaklaşık olarak 90-120 dakikadan oluşmuştur. Antrenman dönemi öncesinde ve sonrasında sporculara sprint, sıçrama, çeviklik ve tekrarlı sprint yeteneği testi uygulanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre 6 haftalık PA sonrasında PA grubunun 5m (p < 0.001), 10m (p < 0.001), T-çeviklik testi (p < 0.001), aktif sıçrama (p < 0.001), Skuat sıçrama (p < 0.001) ve tekrarlı sprint yeteneği test sonuçları kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlıdır. Bu bulgulara göre PA grubu sürat, çeviklik, sıçrama ve tekrarlı sprint yeteneğinde kontrol grubuna göre daha fazla gelişme ortaya çıktığı görülmüştür. Çalışmanın sonuçlarına göre pliometrik antrenmanın uygun şekilde programlanması ve aşırı antrenman veya sakatlanmalardan kaçınmak için kademeli olarak ilerletilmesi sonucunda bireysel ihtiyaçlara ve hedeflere göre uyarlanmış güvenli ve etkili bir pliometrik antrenman programı genç kadın voleybolcularda performansı geliştirmeye yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of 6-week plyometric training (PT) on physical performance parameters in young female volleyball players. In the present study, the participants were randomly divided into two groups as plyometric training group (n = 17; age = 15.06 ± 0.83; height = 164.12 ± 4.26; weight = 55.95 ± 7.80) and control group (n = 17; age = 15.00 ± 0.79; height = 165.89 ± 4.69; weight = 54.61 ± 9.22). PT, it lasted six weeks and three times a week for approximately 90-120 minutes. Sprint, jump, agility, and repeated sprint ability tests were performed before and after the training. According to the findings of the study, after six weeks of PT, the results of 5m (p < 0.001), 10m (p < 0.001), T-agility test (p < 0.001), active jump (p < 0.001), Squat jump (p < 0.001) and repeated sprint ability test of the PT group were statistically significant compared to the control group. According to these findings, it was seen that the PT group showed more improvement in speed, agility, jumping, and repeated sprint ability than the control group. According to the study results, a safe and effective plyometric training program tailored to individual needs and goals can help improve performance in young female volleyball players due to proper plyometric training programming and gradual progression to avoid overtraining or injuries.