Kuantum dijital imza protokolleri ve uygulamaları
Quantum digital signature protocols and applications
- Tez No: 820376
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalı¸smada, dola¸sıklık takası ve süperyo˘gun kodlama kullanılarak çok katılımcı için yüksek boyutlu bir kuantum dijital imza (QDS) ¸seması önerilmi¸stir. Gürültü problemlerinin üstesinden gelmek ve daha fazla bilgi aktarımı sa˘glamak gibi avantajları olan yüksek boyutun kullanılması, önerilen yüksek boyutlu kuantum dijital imzanın daha güvenli bilgi payla¸sımı sunmasına olanak sa˘glamaktadır. Ayrıca, anahtar payla¸sımı için süperyo˘gun kodlama kullanmak ve mesajları yeni bir temele dönü¸stürmek, önerilen protokolü daha güvenli hale getirmektedir. N boyutta, bir veriyi kodlamak için log2N klasik bit (veya kübit) gerekir. Yani boyut arttıkça bilgi kapasitesi de artmaktadır. N → ∞ olduğunda, bilgi dizisinin uzunluğu da artacaktır. Bu nedenle, n→∞'a yaklaşır. n→∞ için 1/4^n → 0'a yaklaşır. Bu nedenle, dinleyicinin herhangi bir katılımcı tarafından paylaşılan genel anahtarı elde etme olasılığı sıfıra yaklaşır.
Özet (Çeviri)
In this study, a high dimensional quantum digital signature(QDS) scheme is proposed for multi-partied by using entanglement swapping and super-dense coding. The use of high dimension, which has advantages such as overcoming noise problems and enabling more information transfer, allows the proposed high-dimensional quantum digital signature to offer more secure information sharing. Furthermore, using super-dense coding for key sharing and converting messages into new basis make the proposed protocol more secure. In Ndimension, log2N classical bits (or qubits) are needed to encode a data. That is, as the size increases, the information capacity also increases. When N → ∞, the length of the information string will also increase. Therefore, it approaches n → ∞. For n → ∞, it approaches 1/4^n → 0. Therefore, the probability of the listener obtaining the global key shared by the any participant approaches zero.