Subaksiyel servikal pedikül vidası malpozisyonun vertebral arter hasarıyla ilişkisinin kadavra üzerinde incelenmesi
Analysis of relationship between subaxial pedicle screw malposition and vertebral artery injury on cadaver
  1. Tez No: 820419
  2. Yazar: ÖZCAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızın amacı servikal pedikül vidası malpozisyonun ciddi sonuçlarından olan vertebral arter hasarının beklenenden daha düşük olan oranlarını açıklamak için ortaya konulan güvenlik marjı hipotezini kadavra üzerinde test etmek, literatürdeki mevcut servikal pedikül vidası malpozisyon sınıflandırmalarının vertebral arter hasarını tespit etmedeki hassasiyetini araştırmak ve vida malpozisyonunun vertebral arter hasarına neden olduğu eşik değeri belirlemektir. Çalışmamızda 5 adet insan kadavrasına, işlem öncesi BT yardımıyla anatomik ölçümler yapıldı. Transpediküler vidalar lateral pedikül ihlali oluşturacak şekilde gönderildi. İşlem sonrası BT yardımıyla ölçümler yapıldıktan sonra vertebral arterler eksize edilerek, makroskobik ve histopatolojik olarak hasar tespiti yapıldı. Elde ettiğimiz bulgularda, vertebral arter hasarı oluşturan vidaların foramen içinde kapladığı alan ile vertebral arterin lateral ve medial duvara olan uzaklığının toplamından oluşan güvenlik marjı ile arasında anlamlı olarak ilişki saptandı. Literatürde tanımlanan sınıflamaların, vertebral arter hasar ile istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanamamış olup, vertebral arter hasarını oluşturan kritik eşiğin güvenlik marjının aşılması olduğu tespit edildi. Çalışmamızda literatürde çeşitli şekillerde tanımlanan güvenlik marjı, deneysel olarak test edilerek varlığı ve etkinliği doğrulanmış, literatürdeki servikal pedikül vidası malpozisyon sınıflamaları ile vertebral arter hasarı arasında anlamlı ilişkinin olmadığını göstermiştir. Çalışmamız servikal pedikül vidası yerleştirilmesi sırasında güvenlik marjı ve vertebral arterin pozisyonunun dikkate alınmasının önemini vurgulayan ilk deneysel çalışma olarak literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim of our study is the safety margin hypothesis which explains the unexpectedly low rates of vertebral artery injury and the correlation between existing cervical pedicle screw malposition classifications and vertebral artery injuries and threshold value for screw malposition causing injury. Five cadaver utilized and preoperative measurements were performed using CT scans. Transpedicular screws were inserted to create lateral violations. Postoperative measurements were taken using CT and vertebral arteries were excised to evaluate injuries macroscopically and histopathologically. Our finding revealed significant correlation between the area occupied by screws in the foramen and safety margin which total distance of vertebral artery from lateral and medial walls. Classifications described in literature didn't exhibit any significant correlation. We determined that the critical threshold for vertebral artery injury is when safety margin is exceeded. By experimentally validating the safety margin which has been described in various study, our study confirmed its presence and effectiveness. Furthermore, it revealed the lack of significant correlation between classifications in the literature and vertebral artery injury. Our study emphasizes the importance of safety margin and the position of the vertebral artery during cervical pedicle screw placement, making a valuable contribution as the first experimental study to highlighting these aspects.