Farklı besin maddelerinin rotifer kültüründe büyümeye ve ortam kimyasına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different nutrients on growth and water conditions in rotifer culture
  1. Tez No: 820420
  2. Yazar: AYBERK BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Farklı ticari maya türleri (Saccharomyces cerevisiae = intesacc, intewall, aktif kuru maya (instant), baskısız kıl maya ve sıvı maya) besin olarak kullanılmış, L tipi Rotifer (Brachionus plicatilis) kültürü yapılmıştır. Elde edilen rotifer biyomasının büyümesine, toplam yağ ve protein değerlerine etkisi değerlendirilmiştir. Çalışma silindir konik tanklarda 26°C sıcaklıkta,19 ppm oksijen değeri sabit tutulmuştur. Rotiferlerin, birim rotifer sayısına göre eşit besin verilerek beslenmesi sağlanmıştır. Çalışma sonuçlarında rotiferlerin birey sayısındaki düzenli artış aktif kuru mayada 210±4 rotifer ml⁻¹ başlanarak, 5. gün 337±5 rotifer ml⁻¹ ulaşmıştır. Bu grup %60,48 oranında büyüme göstererek sürekli pozitif yönlü artış göstermiştir. Lipid oranı aktif kuru mayada %5,48±0,20 çıkarken intesacc ürününde %9,97±0,33, baskısız kıl mayada ise %9,28±0,40 olarak tespit edilmiştir. Protein oranlarında en yüksek değer %51,92±0,36 olarak intewall grubunda tespit edilmiştir. Deniz kuluçkahanelerinde rotifer B. plicatilis'in üretim maliyetinin düşürülmesi, denizde kültür balıkçılığı endüstrisi geliştirmenin ana hedefler arasındadır. Sonuç olarak, rotifer kültürü yapılırken beslenme ve büyüme açısından uygun yem kaynağı olarak aktif kuru maya tespit edilmiştir. Aynı zamanda yüksek yağ değeri sahip intesacc, intewall gibi farklı maya türleri de zenginleştirme amaçlı kullanabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different commercial yeast species (Saccharomyces cerevisiae = intesacc, intewall, active dry yeast (instant), baskısız kıl yeast, and liquid yeast) were used as feed to culture L-type Rotifers (Brachionus plicatilis). The effects on the growth of obtained rotifer biomass, total fat, and protein values were evaluated. The study was conducted in cylindrical conical tanks at a temperature of 26°C, maintaining a constant oxygen value of 19 ppm. Rotifers were fed equal amounts of food based on unit rotifer count. According to the results of the study, a regular increase in the number of individuals of rotifers was observed by starting 210±4 rotifers ml⁻1 in active dry yeast, and than 337±5 rotifer ml⁻1 reached at 5. day. This group showed a growth rate of 60.48% as a continuous positive increase. The lipid ratio was found to be 5.48±0.20% in active dry yeast, 9.97±0.33% in intesacc product and 9.28±0.40% in baskısız kıl yeast. The highest value in protein ratios was found to be 51.92±0.36% in the intewall group. Rotifer culture in marine hatcheries. Reducing the production costs of Rotifer B. plicatilis in marine hatcheries is considered a key objective in advancing the marine aquaculture industry. As a result, active dry yeast was identified a optimal feed source in terms of nutrition and growth during the rotifer culture. At the same time, it has been concluded that different yeast species such as intesacc, intewall, which have a high fat value, can also be used for enrichment purposes.