Mikroşerit iletim hattı rezonatör yapıları ile osilatör tasarımı
Oscillator design with microstrip transmission line resonator structures
- Tez No: 820421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tez çalışmasında mikrodalga bölgesinde frekans kaynağı üretebilmek amacıyla, mikroşerit iletim hattı rezonatörlerine sahip osilatör devreleri tasarlanmıştır. Literatürde bulunan rezonatör yapıları geliştirilmiş ve özgün rezonatör yapıları elde edilmiştir. Geliştirilen rezonatör yapıları osilatör devrelerinde başarıyla kullanılmıştır. Tasarımlar negatif direnç yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Tez kapsamında seri ve paralel geri beslemeli osilatörler AWR Microwave Office simülasyon programında tasarlanmıştır. Tez kapsamında birden fazla osilatör tasarımı ve üretimi yapılmıştır. Yapılan ikinci tasarım, APLAC Linear'a göre 5,656 GHz'de, Harmonic Balance'a (HB) göre 6,09 GHz'de, Axiem'e göre 6,2 GHz'de osilasyon yapmıştır. HB'ye göre osilasyon sinyalinde 3,338 dBm güç hesaplanmıştır. İkinci tasarım üretilmiştir. Üretim sonucu 4,78 GHz'de 8,3 dBm'lik güç ölçülmüştür. Osilasyon frekansından 10 MHz uzaklıkta -140,28 dBc/Hz faz gürültüsü ölçülmüştür. Tasarım ve üretim sonucuna göre APLAC Linear 876 MHz, HB 1,31 GHz ve Axiem ise 1,42 GHz'lik sapmalarla osilasyon frekansını hesaplayabilmıiştir. Paralel geri beslemeye sahip üçüncü tasarımda HB'ye göre 8,733 GHz'de 6,47 dBm ve 10,56 GHz'de ise 9,65 dBm çıkış gücü hesaplanmıştır. APLAC Linear algoritması osilasyon frekanslarını HB'ye göre 10 MHz'den az sapmalarla hesaplamıştır. Axiem algoritması osilasyon frekanslarını HB'ye göre 30 MHz'den az sapmalarla hesaplamıştır. Bu tasarımda algoritmaların osilasyon frekanslarındaki yaklaşımları birbirleri ile daha tutarlıdır. HB'a göre 8,733 GHz'den ve 10,56 GHz'den 10 MHz uzaklıkta sırasıyla -144,6 dBc/Hz ve -129,1 dBc/Hz olarak hesaplanmıştır. Ölçüm sonuçlarına göre mikrodalga bölgesinde, düşük faz gürültülü ve yüksek çıkış gücüne sahip osilatör tasarımları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, oscillator circuits with microstrip transmission line resonators are designed in order to generate frequency sources in the microwave region. Resonator structures in the literature have been developed and original resonator structures have been obtained. The developed resonator structures have been successfully used in oscillator circuits. The designs were created using the negative resistance method. Within the scope of the thesis, serial and parallel feedback oscillators were designed in the AWR Microwave Office simulation program. More than one oscillator has been designed and produced within the scope of the thesis. The second design made oscillates at 5.656 GHz according to APLAC Linear, 6.09 GHz according to Harmonic Balance (HB), and 6.2 GHz according to Axiem. According to HB, a power of 3,338 dBm was calculated in the oscillating signal. The second design was produced. As a result of the production, 8.3 dBm of power was measured at 4.78 GHz. Phase noise of -140.28 dBc/Hz was measured at the offset of 10 MHz from the oscillation frequency. According to the design and production results, APLAC Linear was able to calculate the oscillation frequency with deviations of 876 MHz, HB 1.31 GHz, and Axiem 1.42 GHz. In the third design with parallel feedback, an output power of 6.47 dBm at 8.733 GHz and 9.65 dBm at 10.56 GHz was calculated according to HB. The APLAC Linear algorithm calculated oscillation frequencies with less than 10 MHz deviations from HB. The Axiem algorithm calculated the oscillation frequencies with less than 30 MHz deviations from HB. In this design, the approaches of the algorithms in the oscillation frequencies are more consistent with each other. According to HB, it is calculated as -144.6 dBc/Hz and -129.1 dBc/Hz at the offset of 10 MHz from 8.733 GHz and 10.56 GHz, respectively. According to the measurement results, oscillator designs with low phase noise and high output power were realized in the microwave region.