أثر السياق في التحليل النحوي في كتب معاني القرآن
Meʿâni'l-Kurʾân kitaplarındaki nahiv tahlillerinin üzerinde bağlamın etkisi
- Tez No: 820457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED ALADWANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu Araştırma, Kur'an metninin dilsel öneminin genişlemesini etkileyen dilbilimsel bir olgunun incelenmesine dayanmaktadır. Bu fenomen, bağlamın ve onun cümle yapısının çözümleme üzerindeki etkisini ve cümle yapısının uygun yönlendirilmesindeki rolünü açıklamak için çeşitli dilbilimsel çözümleme yöntemlerine dayanmaktadır. Bu fenomen, Dilsel ve dilbilgisel olmak üzere iki türdeki bağlamın rolü, metnin anlaşılmasında ve dilbilgisel analizle tutarlı kontroller dahilinde uygun yönün seçilmesinde ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma, cümle yapılarının dilbilimsel olarak analiz edilmesinde bağlamın rolünü ortaya çıkarmak, bu cümle yapılarının anlamını açıklamak, dilbilimsel ve bağlamsal bağlantıların metne etkisini ve dilbilimsel çözümlemenin anlam yapısına olan etkisini ortaya koymak için yapılmıştır. X Araştırmanın konusu: Kur'an metninde kelimenin dilbilimsel ve bağlamsal yapıda analiz edilmesi ve iki taraf üzerinde incelenmesidir: dilbilimsel taraf ve bağlamsal taraf. İlk tarafı: Kur'an metnindeki cümle yapısını dilbilimsel olarak incelemek, ardından kelimenin veya yönlendirilmek istenen yapıyı dilbilimsel olarak çözümlemek ve dilbilimsel bağlam kanıtlarından yararlanmak. İkinci tarafı: Kur'an metnindeki cümle yapılarını bağlamsal düzeyde incelemk, ardından dilbilimsel bağlam kanıtlarına göre dilbilimsel olarak çözümlemek. Bu çalışma, iki temel eksen üzerine dayandırılmıştır : İlk olarak, Teorik eksen: Temel terimlerin çalışılması, bu terimlerin bölümleriyle birlikte tanımlanması, ardından bunların açıklayıcı örneklerinin verilmesi. Ikinci olarak, Uygulamalı eksen: Teorik yönün pratik uygulamada Kur'an'ın anlam kitaplarına uygulanması ve yazarları tarafından sunulan ayetlerin bağlamsal bir analizle analizidir, ve iki tür bağlamın gramer tercihleri üzerindeki etkisinin ifadesi ve Kur'an'ın mana kitaplarında bağlamın etkisinin ifadesi üzerindeki gramer analizinin etkisinin derecesni belirtmek. Bu çalışma, Kur'an anlam kitaplarının yazarlarının dilbilimsel yönlendirmeleri sunarken bağlamı nasıl kullandıklarını ve bu bağlamın sözdizimsel yönlerini, olasılıklarını ve anlamlarını nasıl etkilediğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is built on the study of a linguistic phenomenon that affected the expansion of the circle of the allegorical significance of the Qur'anic text, which is the phenomenon of the context and its impact on clarifying the phenomenon in guiding syntax. And choosing the appropriate direction within controls consistent with grammatical analysis such, graph, schematic graph, schematic diagram. The subject of the research: the study of the word in the Qur'anic structure, and its grammatical analysis in two aspects that represent the spiral side, and the scalar side. In the first aspect: we study the phrase in the Qur'anic structure at the verbal level, then analyse the word or the intended structure in a reliable analysis with extrapolation based on the evidence of the linguistic context. In the second aspect: we study the phrase in the Qur'anic structure at the Maqama level, and then analyse it grammatically according to the evidence of the Maqamat context. This study is based on two axes, the first of which is: theoretical: it studies the basic terms, their definitions, divisions, and illustrative examples. The second: applied, which is the theoretical side in practical application on the books of the meanings of the Qur'an, the analysis of the verses whose authors present a contextual analysis, and the statement of the impact of the two types of contexts on the grammatical weightings, and the extent of the impact of the grammatical explanation in explaining the effect of the context in the books of the meanings of the Qur'an. Perhaps from this study we will reveal the use of the context by the authors of the meanings of the Qur'an while presenting the grammatical directives, and the impact of this context on the preponderance of the grammatical face, moreover the multiplicity of its possibilities and implications. The side of this study is integrated with an integrated plan with integrated projects in one book project, and they taught this example the term explicitly, but it was implied in their grammatical analysis and in-depth studies.