أثر السياق في تأويل النص القرآني
Kur'an metninin tevilinde siyakin etkisi
  1. Tez No: 900795
  2. Yazar: YOUSEF KARAZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED NUR KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tezin başlığı“Kur'an Metninin Tevilinde Siyakın Etkisi”olarak belirlenmiştir. Mukaddes bir kitap olan Kur'an Arapça bir metindir. Kur'an, nüzulü sırasında en üstün Arap şairlerine meydan okumuş ve Arap belagatının zirvesi olmuştur. Kur'an'ın bu vasıflarından ötürü çalışmamızın konusu önemlidir. Bu tezin yazılma amacı, Kur'an'ın mucizevi yönünü ve hitap ettiği toplum üzerindeki etkisini daha iyi anlamaktır. Böylece, Arap şairlerinin Kur'an'ın kudsiyetine halel getirecek benzer bir metin üretememeleri gerçeğini dikkate alarak, Kur'an mucizesinin tüm çağlarda geçerli olduğu görüşünü desteklemek hedeflenmiştir. Zira Kur'an, yaratıcının kelamı olduğundan, yaratılmış olanın kelamıyla kıyaslanamaz. Bu nedenle, bağlamın ilgili olduğu kavramsal alanın yapısı ve bu alanın bağlamla ilişkili olarak hitap ve meydan okuma ortamına etkisi incelenmiş, ayrıca Kur'an metninin tefsiri üzerinde de durulmuştur. Abdülkâhir Cürcani'nin önerdiği nazım teorisi, Kur'an'ın belagatını, gerçeklikle uyumlu, güçlü ve tutarlı bir yapı olarak anlamaya yaklaşmıştır. Bu yaklaşım, tefsirin gerekliliğini vurgulamaktadır. Zira mukaddes metnin kalıcılığını ve uygulanabilirliğini koruyabilmesi için tefsir edilmesi gerekmektedir. Bağlam ise, metnin anlamlarının zaman içinde sürekli olarak güncellenmesini sağlayan bir süreçtir. Bu sayede, Kur'an'ın anlamları, değişen yaşam koşullarına uyum sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This Thesis is titled“The Impact of Context on the Interpretation of the Qur'anic Text,”and its findings are emerged from the significance of its subject, being a sacred Qur'anic text, an Arabic text that has formed—and continues to form—the foundation of Arabic language eloquence, challenging the masters of rhetoric at the time of its revelation. Consequently, the reason for writing this Thesis is to understand the power and miracle of the Qur'an in the environment that received its message, so that the extension of the Qur'anic miracle over time is based on its proper foundation. This foundation is the inability of the eloquent Arabs to counter the Qur'an with arguments or oppose it in a way that would remove its sanctity, as it is the speech of the Creator, not the speech of a creation. Thus, it is necessary to explore the nature of the conceptual field and the impact of context related to this field, as it is connected to the environment of discourse and challenge. Additionally, it is essential to examine the interpretation of the Qur'anic text. Al-Jurjani's (Abdul-Qahir) theory of“Nazm”(order or structure) came close to understanding Qur'anic eloquence, as it views eloquence primarily as the strength of composition and coherence, aligning with reality and its causes. Furthermore, interpretation is necessary for the preservation of the sacred text and the extension of its application. Context serves as a continuous extraction of meanings over time, from the past to the present, within a well-structured linguistic framework that opens up the meanings of the text to various aspects of life.