Bir üçüncü basamak hastanesinde çalışan hekimlerin geleneksel ve tamamlayıcı tıp ile ilgili bilgi düzeyleri ve yaklaşımları
Knowledge levels and approaches of physicians working in a tertiary care hospital about traditional and complementary medicine
- Tez No: 820462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Son yıllarda hem ülkemizde hem de dünyanın farklı bölgelerinde geleneksel ve tamamlayıcı tıpa olan ilgi belirgin bir şekilde artmıştır. Biz de çalışmamızda asistan hekimlerin demografik özellikleri, GETAT uygulama deneyimleri, GETAT'a bakış açıları, konuyla ilgili eğitim düzeyleri, GETAT'ı öğrenme kaynakları, GETAT bilgi seviyeleri ile ilgili bilgilere ulaşmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı kesitsel tipte bir çalışma olup Kasım 2020 – Ocak 2021 tarihleri arasında yapıldı. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev alan asistan hekimlere 29 sorudan oluşan anket formu uygulandı. Anket formu sosyodemografik sorular içeren bölüm ile asistan hekimlerin GETAT hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumlarını değerlendiren iki bölümden oluşmaktadır. Bulgular: Çalışmaya katılan hekimlerin %50,8'ini erkek hekimler oluşturmaktadır. Katılımcıların %78,1'i 24-29 yaşları arasındadır. Hekimlerin en fazla duydukları yöntem akupunkturdur (%89,8). Hekimler en çok hacamat/kupa (%6,3) uygulamasını kendisine yaptırmıştır. Hekimlerin %44,1'i GETAT yöntemlerini internet sitelerinden öğrenmiş olup %54,3'ü bu uygulamaları bilimsel bulmaktadır. GETAT uygulamalarının sosyal güvenlik kurumlarınca karşılanmasını isteyen hekimlerin oranı %21,9'dur. Hekimlerin %8,2'sinin GETAT yönetmeliği hakkında bilgisi vardır. Sonuç: Elde edilen verilere göre hekimlerin GETAT uygulamaları ile ilgili eğilimlerinin ve bilgi seviyelerinin düşük düzeyde olduğu ifade edilebilir. Bu konuda özellikle katılımcıların önemli bir kısmının bu uygulamaları bilimsel bulmaması, yönetmelikten haberdar olmamaları etkili olmuştur. Ayrıca gerek tıp fakültesi ve gerekse de mesleki dönemde çok az düzeyde eğitim alınmasının etkili olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In recent years, interest in traditional and complementary medicine has increased significantly both in our country and in different parts of the world. In our study, we aimed to reach information about the demographic characteristics of resident physicians, their GETAT practice experiences, their perspectives on GETAT, their education levels on the subject, their sources for learning GETAT, and their GETAT knowledge levels. Method: Our study is a descriptive cross-sectional study and was conducted between the dates of November 2020 and January 2021. A questionnaire consisting of 29 questions was applied to the resident physicians working at Pamukkale University Medical Faculty Hospital. The questionnaire consists of a section containing sociodemographic questions and a secondary section evaluating the knowledge levels and attitudes of resident physicians about GETAT. Findings: Male physicians constitute %50,8 of the physicians participating in the study. 78,1% of the participants were between the ages of 24-29. The most frequently heard method by physicians is acupuncture (89,8%). The method most personally experienced by physicians is cupping/cup (6,3%) applications. 44,1% of the physicians learned the GETAT methods from the internet sites, and 54,3% of them considers these applications scientific. 21,9% of the physicians would like GETAT applications to be covered by social security institutions. 8,2% of the physicians have knowledge about the GETAT regulation. Conclusion: According to the data obtained, it can be stated that physicians' tendencies and knowledge levels about GETAT applications are at a low level. In this regard, the fact that a significant part of the participants did not find these practices scientific and were not aware of the regulation was effective. In addition, it can be stated that it is also effective in this regard to have very little education about this matter both in the medical faculty and in the professional period.