Diz osteoartritli hastalarda nöromusküler eğitim programı ve konvansiyonel fizik tedavi programının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of neuromuscular training program and conventional physical therapy program in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 820463
  2. Yazar: KADRİYE YAĞMUR ULUCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÖZGE OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, diz osteoartritli (OA) hastalarda nöromusküler eğitim programı ve konvansiyonel fizik tedavi programının ağrı, fonksiyonel durum, fiziksel performans, denge, kas kuvveti ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmaktı. Gereç- Yöntem: Çalışma, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi'nde Kellgren ve Lawrence Sınıflamasına göre 2. veya 3. derece diz OA'sı olan bireylerde gerçekleştirildi. Çalışma randomize kontrollü klinik araştırma dizaynında planlandı. Haftada 5 gün 3 hafta boyunca, çalışma grubu nöromusküler eğitim programına, kontrol grubu konvansiyonel fizik tedavi programına alındı. Bireyler çalışma başlangıcında ve sonrasında değerlendirildi. Değerlendirmede öncelikle demografik ve klinik bilgiler kaydedildi. Bireylerin; ağrı düzeyleri Visuel Analog Skala (VAS), fonksiyonel durumları Western Ontario and McMaster Universities Osteoarhritis Index (WOMAC), dengeleri Tek Ayak Üzerinde Durma Süresi (TUDS), fiziksel performansları Beş Kez Oturup Kalkma Süresi (KOKS-5), kas kuvvetleri Manuel Kas Testi, yaşam kaliteleri Short Form (SF-36) kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the effects of neuromuscular training program and conventional physical therapy program on pain, functional status, physical performance, balance, muscle strength and quality of life in patients with knee osteoarthritis (KOA). Materials- Methods: The study was carried out in Afyonkarahisar Health Sciences University Health Application Research Center in individuals with 2nd or 3rd degree KOA according to Kellgren and Lawrence Classification. The study was planned as a randomized controlled clinical trial design. The study group were recruited to the neuromuscular training program and the control group were recruited to the conventional physical therapy program 5 days a week for 3 weeks. Individuals were evaluated at the baseline and after training programs. Demographic and clinical data were first recorded in the evaluation. Participant's pain level was evaluated with Visual Analogue Scale (VAS), functional status with Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), balance with Time on One Leg Standing (TOLS), physical performance with Five Times Sit to Stand Test (5XSST), muscle strength with Manual Muscle Test, and quality of life with Short Form (SF-36).