Diz osteoartriti olan bireylerde quadriceps güçlendirme egzersizlerinin denge ve kas gücüne olan etkisi ve kinezyofobinin incelenmesi
The effect of quadriceps strengthening exercises on balance and muscle strength in individuals with knee osteoarthritis and investigation of kinesiophobia
  1. Tez No: 960803
  2. Yazar: FATMANUR ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, elektroterapi modaliteleri, PNF egzersizleri ve izokinetik egzersizlerin diz osteoartriti (OA) üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, 25 ile 85 yaşları arasında, kliniklerde, radyolojik tetkitler sonucunda Amerikan Romatoloji\ Birliği (ACR) maddelerine göre bilateral diz OA tanısı ile gelen ve rehabilitasyon programına uygun olan 11 kadın, 11 erkek hasta dahil edilmiştir. Hotpack (HP), ultrason yapılmış ve Proprioseptif Nöromusküler Fasilitasyon (PNF) egzersizleri yaptırılmıştır. Değerlendirmelerde postür analizi, kas kısalık testi, normal eklem hareketi, kas kuvveti testi, yürüyüş paternleri, fonksiyonel kapasite, denge, proprioseptif duyu değişkenlerini kapsamaktadır. Ek olarak, ağrıda Vizüel Analog Skalası (VAS) diz OA'ya özel durum değerlendirmesinde WOMAC (The Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index) kullanılmıştır. Tampa Kinezyofobi ölçümleri kinezyofobi için yapılmıştır. Fonksiyonel kapasitede, ağrıda, denge skorlarında, proprioseptif duyuda, yürüyüş analizinde WOMAC parametrelerinde iyileşmenin olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Çalışmamızdan elde edilen bulgular rehabilitasyon programının diz eklem hareket açıklığını artırdığını, ağrıda azalmaya neden olduğu, kas kuvvetini ve fonksiyonel kapasiteyi artırdığını, yürüyüş parametrelerini ve dengeyi olumlu yönde etkilediğini, proprioseptif duyuda artışa ve yaşam kalitesi üzerinde ilerlemeye neden olduğu göstermektedir.Literatürde diz osteoartritli hastalarda quadriseps güçlendirme egzersizlerinin denge, kas gücü ve kinezyofobi üzerine etkilerini inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Bu boşluğu doldurmak amacıyla çalışmamızda quadriseps güçlendirme egzersizlerinin bu parametreler üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of electrotherapy modalities, proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) exercises, and isokinetic exercises on knee osteoarthritis (OA). The study included 11 female and 11 male patients aged between 25 and 85 years, diagnosed with bilateral knee OA according to the American College of Rheumatology (ACR) criteria following clinical and radiological assessments and suitable for a rehabilitation program. Patients received Hotpack (HP), ultrasound, and PNF exercises. Evaluations comprised posture analysis, muscle length testing, normal joint motion, muscle strength testing, gait patterns, functional capacity, balance, and proprioceptive sensory variables. Additionally, the Visual Analog Scale (VAS) for pain and the Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC) for knee OA-specific condition assessment were used. Tampa Kinesiophobia measurements were conducted for kinesiophobia. Improvement was observed in functional capacity, pain, balance scores, proprioceptive sensation, and gait analysis WOMAC parameters (p0,05). Findings from our study indicate that the rehabilitation program increased knee joint range of motion, reduced pain, increased muscle strength, improved functional capacity, positively influenced gait parameters and balance, increased proprioceptive sensation, and contributed to an improvement in quality of life. Studies examining the effects of quadriceps strengthening exercises on balance, muscle strength, and kinesiophobia in patients with knee osteoarthritis are limited in the literature. To address this gap, our study evaluates the impact of quadriceps strengthening exercises on these parameters.