Integrating structured and formal methods: A case study
Yapisal ve biçimsel yöntemlerin birleştirilmesi: Bir örnek çalişma i̇ncelemesi
  1. Tez No: 820492
  2. Yazar: BİLGE SAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARK JOSEPHS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Oxford
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapısal ve biçimsel yöntemler bir arada uygun bir şekilde kullanıldığında birbirlerini tamamlayabilirler. Mevcut proje her iki yöntem ailesinden birer yöntem (LBMS Sistem Mühendisliği ve Z) kullanarak böyle bir yaklaşımı incelemektedir. LBMS Sistem Mühendisliği yapısal yöntemiyle zaten analiz edilmiş bir örnek çalışma veri modeli ve işlem mantığı açısından Z biçimsel yöntemiyle belirlenmiştir. Tutarlı bir yapı kazandırmak için, belirleme standardize edilmiş şemalarla yapılmıştır. Z ile, aksi durumda gayriresmi olarak belirtilecek olan, sistemdeki kısıtların yakalanması da önemli bir kazanımdır.
Özet (Çeviri)
Structured methods and formal methods may complement each other if used together in an appropriate way. The project explores such an approach using one method from each family: LMBS Systems Engineering and Z. The data model and the processing logic of a case study, already analyzed in LBMS Systems Engineering, are specified here in Z. Standardized schemas are used to impose a consistent structure upon the specification. Also of importance is the ability to capture the constraints on the system by using Z. These constraints would otherwise be stated informally.