Conditioning discrete visual cues to aversive interoceptivestimuli in the mouse
Farede ile aversif interoseptif uyarıcılar ile görsel işaretlere karsi kosullama
  1. Tez No: 820507
  2. Yazar: SEZEN KIŞLAL
  3. Danışmanlar: DR. DAVİD BLİZARD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Pennsylvania State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Seçici İlişkilendirme Öğrenme ilkesine göre, ilk kez Garcia (1966) tarafından tanımlanan, öğrenme belirli stimulus sınıfları belirli pekiştiricilerle eşleştirildiğinde daha kolay meydana gelir (1. Bölümde tartışıldığı gibi). Örneğin, tat gibi içsel bir uyarıcı, hastalıkla eşleştirildiğinde (içsel bir pekiştirici olarak), fareler güçlü bir koşullu iğrenme geliştirir. Ancak, yiyecek tanelerinin boyutu gibi bir dışsal uyarıcının hastalıkla eşleştirilmesi, zayıf veya hiçbir iğrenme sonucunu vermez. Tersine, tat gibi içsel bir uyarıcının dışsal olarak uygulanan bir pekiştirici olan şokla eşleştirilmesi, zayıf veya etkisiz bir koşullandırmaya yol açar, ancak yiyecek tanesi gibi dışsal bir uyarıcının, şok gibi dışsal bir pekiştirici ile eşleştirilmesi güçlü bir koşullandırmaya neden olur (1. Bölüm). Bu bulgular, Garcia'nın evrimin sinir sistemini öyle şekillendirdiğini öne sürdüğünü gösterdi ki buna göre belirli türdeki uyarıcılar belirli türdeki pekiştiricilerle daha kolay ilişkilendirilebilir (seçici ilişkilendirme öğrenme). Bununla birlikte, sonraki çalışmalar, büyük bağlamsal değişikliklerin (Dışsal uyarıcı) hastalıkla eşleştirilmesinin sıçanlarda koşullu bağlam iğrenmelerine neden olabileceğini gösterdi, bu da seçici ilişkilendirme öğrenmenin sınırları hakkında sorular ortaya çıkardı. Bu çalışmaların amacı, fareler yerine fareleri denek olarak kullanarak kesikli görsel işaretlerin hastalıkla eşleştirilmesi durumunda koşullu iğrenmenin görülüp görülmediğini keşfetmekti (Bölümler 3, 4 ve 5). Genetik olarak heterojen fareler kullanarak görsel işaretleri hastalıkla (lityum klorür enjeksiyonu ile üretilen) eşleştirdik ve tek bir koşullandırma denemesinden sonra yeni bir konteynere (CS) karşı güçlü bir iğrenme elde ettik (Bölümler 3, 4 ve 5). Dahası, CS'nin sunumu ile UCS arasında 30 dakikalık bir gecikme olduğunda, koşullu bağlam iğrenmesinin de güçlü bir şekilde gösterildiği görüldü, bu da koşullu tat iğrenme deneylerinde olduğu gibi gerçekleşir. 4. Bölümde, koşullu bağlam iğrenme (CCA) ve koşullu tat iğrenme (CTA) süresini karşılaştırdık. Sonuçlar, koşullu tat iğrenmenin koşullu bağlam iğrenmesinden daha uzun süre korunmadığını göstermektedir. Deneylerimiz, seçici ilişkilendirme öğrenme teorisinin yalnızca bir belirli bir öğrenme şekline (bir dışsal uyarıcının içsel bir pekiştirici ile eşleştirilmesi) sınırlı olduğu anlamına gelir. Daha spesifik olarak, bir dışsal uyarıcının (örneğin görsel bir işaret) içsel bir pekiştirici (hastalık gibi) ile eşleştirilip güçlü koşullu iğrenme oluşturup oluşturmayacağını inceledik. İçsel bir uyarıcının (örneğin tat gibi) dışsal bir pekiştirici (örneğin şok) ile eşleştirilip eşleştirilmeyeceğini incelememişizdir ve bu tür öğrenmeyi düşünürken ilgili beyin bölgelerini keşfetmek daha fazla odak sunar. Ancak, çalışmalarımız seçici ilişkilendirme öğrenme teorisinin yalnızca bir bölümünü araştırır. Daha özel olarak, bir dışsal uyarıcının (örneğin bir görsel işaret) içsel bir pekiştirici (hastalık gibi) ile eşleştirilip güçlü koşullu iğrenme oluşturup oluşturmayacağını inceledik. İçsel bir uyarıcının (örneğin tat gibi) dışsal bir pekiştirici (örneğin şok gibi) ile eşleştirilip eşleştirilmeyeceğini incelemedik. Ancak, çalışmalarımız bu tür bir öğrenmenin sadece bir bölümünü sınırlıdır. Daha spesifik olarak, bir dışsal uyarıcının (örneğin bir görsel işaret) içsel bir pekiştirici (örneğin hastalık) ile eşleştirilmesinin güçlü koşullu iğrenmeye yol açıp açmayacağını inceledik. İşte bu yüzden, çalışmalarımız bir belirli bir öğrenme türü ile sınırlı olsa da (bir dışsal uyarıcının içsel bir pekiştirici ile eşleştirilmesi), birçok önceki deney de seçici ilişkilendirme öğrenmenin bir yönüne odaklanmıştır (Garcia, Ervin, & Koelling, 1966; Gemberling & Domjan, 1982; Rescorla, 2008). Ek olarak, 6. Bölümün sonuçları, pozitif bir pekiştirici olarak sakkaroz çözeltisinin kullanıldığı koşullu bağlam tercihinin farelerde oluşturulabileceğini göstermektedir. Ancak, retansiyon kısa ömürlüdür (yalnızca 6 saat). Fareler için bağlamsal iğrenme koşullandırma protokollerinin geliştirilmesi, bu tür öğrenmenin ve CS'nin temsili ile ilgili olarak bu tür türler için kullanılabilir olan moleküler kaynakların kullanılmasını sağlayacaktır (örneğin görsel uyarıcı gibi).
Özet (Çeviri)
According to the principle of selective associative learning, first described by Garcia (1966), learning occurs more easily when specific classes of stimuli are paired with particular reinforcers (as discussed in Chapter 1). For example, when an internal stimulus, such as taste, is paired with illness ( an internally applied reinforcer ), rats develop strong conditioned aversion. However, pairing an external stimulus like the size of the food pellet with illness results in only weak or no aversion. Conversely, pairing an internal stimulus such as taste with an externally applied reinforcer, such as shock, results in weak or ineffective conditioning but pairing an external stimulus such as the size of the pellet, with an externally applied reinforcer, such as shock, results in strong conditioning (Chapter 1). These findings led Garcia to propose that evolution has shaped the nervous system so that certain kinds of stimuli are more easily associated with certain classes of reinforcers (selective associative learning). Nevertheless, subsequent studies have shown that pairing of large contextual changes (External stimulus) with illness can cause conditioned context aversions in rats, raising questions about the limits of selective associative learning. The aim of present studies was to discover if conditioned aversion can be seen when discrete visual cues are paired with illness using mice rather than rats as subjects (Chapters 3, 4 and 5). We paired visual cues with illness (produced by injection of lithium chloride) using genetically heterogeneous mice and obtained strong aversion to a novel container (CS) after a single conditioning trial (Chapters 3, 4 and 5). Moreover, strong conditioned context aversion was also demonstrated even when there was a 30- minute delay between the presentation of the CS and the UCS, just as occurs in conditioned taste aversion experiments. In Chapter 4, we compared duration of retention in conditioned context aversion (CCA) and conditioned taste aversion (CTA). The results provide very little evidence that iv conditioned taste aversion is retained for longer than conditioned context aversion. In our experiments, we only investigated one part of the theory of selective associative learning. More specifically, we examined whether pairing an external stimulus (such as a visual cue) with an internally applied reinforcer (illness) would result in strong conditioned aversion. We did not examine whether pairing an internal stimulus (such as taste) with an externally applied reinforcer (such as shock) would likewise result in strong aversion. Although our experiments are thus limited to one particular form of learning (pairing an external stimulus to an internally applied reinforcer), many previous experiments have also dealt with one aspect of selective associative learning (Garcia, Ervin, & Koelling, 1966; Gemberling & Domjan, 1982; Rescorla, 2008). In addition, the results of Chapter 6 show that a conditioned context preference can be formed when sucrose solution is used as a positive reinforcer. However, the retention is short-lived (only 6 hours). Development of contextual aversion conditioning protocols for mice will enable the molecular resources available for this species to be exploited in studies of this kind of learning and representation of the CS by discrete (e.g. a visual stimulus) rather than multi-modal stimuli offers more focus when considering relevant brain regions to explore.