Aile hekimlerinin afet tıbbı konusunda farkındalık, bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of family physicians awareness, knowledge, attitudes and behaviors about disaster medicine
  1. Tez No: 820509
  2. Yazar: ÖZER ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Araştırmamızda Aile hekimlerinin afet tıbbı konusunda bilgi, tutum, davranış ve farkındalıklarını incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı nitelikte olan çalışmanın evrenini tüm aile hekimleridir. Yapılan güç analizine göre minimum n:235 bulundu, 242 aile hekimi çalışmaya dahil edildi ve 01.04.2023-01.06.2023 tarihleri arasında online olarak yapıldı. Verilerin elde edilmesinde demografik bilgi formu, tutum ve davranış formu, üçlü likert önermeli bilgi formu kullanıldı. Bilgi formu verileri puanlandı Cronbach's Alpha 0,692 hesaplandı anlamlı bulundu. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal Kruskal Wallis, Dunn's testi,iki grup arasında Student t test, Mann Whitney U test kullanıldı. Niteliksel verilerde Ki Kare testi ve Continuity (Yates) Düzeltmesi kullanıldı. Normal dağılımda Pearson korelasyon analizi, normal olmayan dağılımda Spearman's rho korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our research, we aimed to examine the knowledge, attitudes, behaviors and awareness of family physicians about disaster medicine. Materials and methods: The universe of the descriptive study consists of all family physicians. According to the power analysis, minimum n:235 was found, 242 family physicians were included in the study and it was done online between 01.04.2023 and 01.06.2023. Demographic information form, attitude and behavior form and triple Likert propositional information questionnaire form were used to obtain the data. Information form data were scored, Cronbach's Alpha was calculated 0.692 and found significant. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkiye) program was used for statistical analysis. In addition to descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency), normal Kruskal Wallis, Dunn's test, Student's t test, Mann Whitney U test were used for comparison of quantitative data. Chi-square test and Continuity (Yates) Correction were used for qualitative data. Pearson correlation analysis was used for normal distribution, Spearman's rho correlation analysis was used for non-normal distribution.