0-6 yaş dönemindeki çocuklara sahip ebeveynlerin oyuncak tercihlerinin incelenmesi
Examining the toy preferences of parents with 0-6 years-old children
- Tez No: 820531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜLRİZ AKAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın amacı; 0-6 yaş dönemindeki çocuklara sahip ebeveynlerin oyuncak tercihlerinin incelenmesidir. Araştırma kesitsel tarama modeliyle desenlenmiştir. Çalışma grubunu 2022 yılında, Konya Kule Site Alışveriş Merkezinde bulunan oyuncak mağazasına gelen 120 ebeveyn oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler SPSS-26 programı kullanılarak elde edilmiş olup frekans ve yüzde dağılım hesaplamaları incelenmiştir. Ebeveynlerin demografik bilgileri ile forma verdikleri yanıtlar arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Kruskal Wallis testi yapılmıştır. Babalarda,“CE”işaretini bilmeleri ile öğrenim durumları arasında, çocuklarına ilk oyuncağı alma süreçleri ile gelir durumları arasında, çocuklarıyla oyun oynamaları ile öğrenim durumları ve gelir durumları arasında anlamlı farklılık vardır. Annelerde, çocuklarına oyuncak almaya gitmeden önce karar süreçleri ile öğrenim durumları arasında, çocuklarına istedikleri oyuncağı almaları ile gelir durumları arasında, çocuklarıyla oyun oynamaları ile öğrenim durumları arasında anlamlı farklılık vardır. Ebeveynlerin oyunu eğlenme biçimi olarak gördükleri, çocukların evde oyun oynayabilecekleri ortamın olduğu, oyuncak alımına anne-baba ve çocuğun birlikte karar verdiği, çocukların 51'den fazla oyuncağa sahip oldukları, ebeveynler oyuncakların görevini en çok gelişimde rol oynayan araç olarak belirttikleri, oyuncakların eğitici olmasını istedikleri, ''CE'' işaretini bildikleri, önemli buldukları, oyuncakları oyuncakçılardan satın alarak temin ettikleri, oyuncak almaya gitmeden önce ne oyuncak alacaklarına karar verdikleri, oyuncak alırken çocuğun isteğini göz önünde bulundurdukları, ödüllendirmek istediklerinde oyuncak aldıkları, ilk oyuncaklarını doğmadan önce, ayda bir ve en son bir ay önce oyuncak aldıkları, ebeveynlerin çocuklarıyla oynadıkları, rol seçimi konusunda yönlendirmedikleri, oyun arkadaşı seçiminde yönlendirdikleri, çocuklarından bir şey isteyerek oyunu sonlandırmalarını istedikleri, çocukların oyun sürecinde ebeveynleriyle çoğunlukla ürettikleri hakkında konuştukları ve bu durumda ebeveynlerin çocuklarıyla ilgilendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the toy preferences of parents with children aged 0-6 years. The research was designed with a cross-sectional scanning model. The study group consists of 120 parents who came to the toy store in Konya Kule Site Shopping Center in 2022. A semi-structured interview form was used to collect data. The data were obtained using the SPSS-26 program, and frequency and percentage distribution calculations were examined. The Kruskal Wallis test was conducted to examine the relationship between the demographic information of the parents and their responses to the form. There is a significant difference between fathers' knowing the“CE”mark and their educational status, between the process of buying their children's first toy and their income status, between playing games with their children and their educational status and income status. There is a significant difference between the decision processes of mothers before going to buy toys for their children and their educational status, between buying toys for their children and their income status, between playing games with their children and their educational status. It was determined that parents see the game as a way of having fun, there is an environment where children can play games at home, the parents and the child decide together to buy toys, the children have more than 51 toys, the parents state the role of the toys as the tool that plays a role in development the most, they want the toys to be educational toys ,they know and find important the“CE”mark they buy toys from toy shops, they decide what toy to buy before going to buy toys, they consider the child's wishes when buying toys, they buy toys when they want to reward, they buy their first toys before they are born, once a month and at the last month, parents play with their children,they do not guide them in role selection, they guide them in choosing a playmate, they ask their children to end the game by asking for something, the children mostly talk to their parents about what they produce during the game process, and in this case, the parents are interested in their children.