Die wirkung von nachrichtensendungen im fernsehen mit gewaltinhalt auf kinder
Şiddet içerikli haber programlarının çocuklar üzerine etkisi
  1. Tez No: 820554
  2. Yazar: ZEYNEP ESRA ABAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS ALFRED BAUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität Wien
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, Türk televizyon kanallarında yer alan şiddet içerikli haber bültenlerinin çocuklar üzerindeki etkisini konu almaktadır. Temel amaç; kurgusal olmayan, doğrudan hayattan görüntüler içeren haber bültenlerinin çocuklar üzerindeki olası olumsuz etkisini incelemektir. Bu bağlamda, bu çalışmaya temel oluşturmak amacıyla Türkiye için bir dönüm noktası olan 1990'lı yıllar öncesi ve sonrası televizyon programlarındaki değişim incelenmiştir. Araştırma sonucunda, 1990'lı yıllarda Türkiye'de özel televizyonların yayın hayatına başlamasıyla birlikte yoğun bir rekabet ortamının ortaya çıktığı ve yayıncıların giderek kamu televizyonu anlayışından uzaklaştığı görülmektedir. Böylece temel kaygının reyting olduğu ve“izlenir”olma adına her görüntünün ekrana taşınabilir olduğu bir döneme girilmiştir. Bu değişim ile birlikte habercilik biçimi de değişmiştir. Yapılan inceleme neticesinde, ortalama bir saat süren haber programlarının %50,9'unun şiddet içerikli ve düşük kaliteli haberlerden oluştuğu; çocukların şiddet içerikli haberlerden olumsuz etkilendikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the effects of violent news bulletins on children in Turkish television channels.The main purpose is to examine the possible negative effects of non-fiction news bulletins, which contain images directly from life, on children.In this context, in order to form the basis of this study, the change in television programs before and after the 1990s, which was a turning point for Turkey, was examined.As a result of the research, it is seen that with the start of private television broadcasting in Turkey in the 1990s, an intense competitive environment emerged and broadcasters gradually moved away from the public television approach.Thus, a period was entered in which the main concern was ratings and every image could be shown on the screen in order to be“watchable”. With this change, the way of news reporting has also changed. As a result of the examination, it was found that 50.9% of the news programmes lasting an average of one hour consisted of violent and low quality news and that children were negatively affected by violent news.