Effects of using artificial intelligence on the certified public accountant profession: Evidence from İstanbul certified public accountants
Yapay zeka kullanımının yeminli muhasebeclik mesleği üzerindeki etkileri: İstanbul mali muhasebirlerden deliller
- Tez No: 820558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİYE TUBA ŞAVLI İBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İşletmelerin operasyonları, maliyet tasarrufları ve operasyonel verimliliklerin bir sonucu olarak rutin işleri giderek daha fazla üstlenmesi beklenen yapay zeka (AI) tarafından büyük ölçüde değiştiriliyor. Son yıllarda, yapay zekada, özellikle muhasebe mesleğiyle ilgili olarak, işlemler kağıt ve kalem kullanılarak manuel yapılan veri girişinden bilgisayar ve yazılım kullanılarak otomatik veri girişine kaydıran muazzam ilerleme kaydedilmiştir. Bu araştırma, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) üyelerinin yapay zeka kullanımına ilişkin farkındalık düzeylerini ve algılarını araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca kişisel özelliklerin muhasebecilerin farkındalık ve algı düzeyleri üzerindeki etkisinin önemini de incelemektedir. Araştırmada tümdengelimli bir yaklaşım ve nicel bir strateji kullanıldı. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nda (İSMMMO) görev yapan toplam 155 serbest muhasebeci ve mali müşavirler anketi yanıtladı. Yanıtlara istatistiksel testler yapıldı ve çalışmanın amaçlarına göre sonuçlar elde edildi. Bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA kullanılarak elde edilen sonuçlara göre, muhasebecilerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, deneyim yılı ve çalışma alanı gibi kişisel özelliklerinin farkındalık düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Ayrıca elde edilen sonuçlardan İSMMMO üyesi serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin muhasebe alanında yapay zeka kullanımına ilişkin algılarında genel olarak olumlu tepkiler gösterdikleri ve muhasebede yapay zeka kullanımını destekledikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial institutions' operations are being drastically altered by artificial intelligence (AI), which, as a result of operational efficiencies and savings of cost, is predicted to take over mundane jobs more and more. The field of AI has made great strides recently, especially in relation to the accounting industry, which has moved its focus from manual data entry using paper and pencil to automated data entry using computers and software. This research aims to study the level of awareness of the certified public accountants and their perceptions on the application of AI in the field of accounting in Istanbul. It also examines the significance of the effect of personal characteristics on the level of awareness and perceptions of members of Istanbul Chamber of Certified Public Accountants (Istanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası / ISMMMO). In this study a deductive approach and a quantitative strategy were used. A questionnaire was shared with accountants working in Istanbul Chamber of Certified Public Accountants. 155 responses were gathered, statistical tests were conducted, and outcomes were obtained in keeping with the study's goals. In accordance with the results obtained using an independent sample t-test and ANOVA, It was discovered that accountants' individual traits, such as gender, age, education level, years of experience, and line of business, have little bearing on how aware they are of and how they perceive the usage of AI in the field of accounting. According to the study's findings, perceptions about the use of AI in accounting are supportive of its application in the industry. Accountants generally responded positively and optimistically.