Rotator Cuff lezyonu olan bireylerde mulligan ve maitland tekniklerinin ağrı, fonksiyonellik, propriosepsiyon ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of mulligan and maitland techniques on pain,functionality, proprioception and quality of life in individuals with rotator Cuff lesion
- Tez No: 820567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK MENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmanın amacı, rotator cuff lezyonu olan bireylerde mulligan ve maitland mobilizasyon tedavisinin etkisini incelemekti. Çalışmamıza 45 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak konvansiyonel egzersiz grubu, maitland mobilizasyon grubu ve mulligan mobilizasyon grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tedavi gruplarındaki bireylere 3 haftalık bir tedavi uygulandı. Çalışmaya dahil edilen bireyler tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlendirildi. Tüm katılımcılar Vizüel Analog Skalası (VAS), Kol, Omuz ve El Sorunlar Anketi (DASH), Rotator Cuff Quality of Life (RCQOL), normal eklem hareket açıklığı ve propriosepsiyon yönünden değerlendirildi. Tedavi sonrası değerlendirmede üç tedavi grubu ağrı, eklem hareket açıklığı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı sonuç verdi (p0,05). Mulligan ve maitland mobilizasyon grupları eklem hareket açıklığı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi parametrelerinde konvansiyonel egzersiz grubuna göre daha üstündü (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effect of mulligan and maitland mobilization therapy in individuals with rotator cuff lesions. 45 patients were included in our study. The patients were randomly divided into 3 groups as conventional exercise group, maitland mobilization group and mulligan mobilization group. Individuals in the treatment groups received a 3-week treatment. The individuals included in the study were evaluated before and after treatment. All participants were evaluated in terms of Visual Analogue Scale (VAS), Arm, Shoulder and Hand Problems Questionnaire (DASH), Rotator Cuff Quality of Life (RCQOL), normal range of motion and proprioception. In the post-treatment evaluation, the three treatment groups showed statistically significant results in pain, range of motion, functionality and quality of life parameters (p0,05). Mulligan and maitland mobilization groups were superior to the conventional exercise group in terms of joint range of motion, functionality and quality of life (p0,05).