Katılım bankacılığı ile konvansiyonel bankacılığın karşılaştırılması: Türkiye örneği
Comparison of participation banking and conventional banking: The case of Turkey
  1. Tez No: 820578
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İslam, insan hayatının her yönünü ele alan ve ekonomik, sosyal, kültürel ve toplumsal yaşama dair kurallar getiren bir dindir. İslami iş ve ekonomi anlayışı, bireyin yaşantısının her alanında olduğu gibi ekonomi ve finans alanını da düzenlemektedir. Bu noktada İslami bankacılık (Türkiye'de kullanılan ifadeyle katılım bankacılığı), İslam Hukukuna uygun bir finansal sistemi ifade etmekte olup; borç alan ve veren arasındaki faize dayalı ilişkinin yerine öz kaynağa dayalı ve faizsiz düzenlemeler getirmektedir. Faiz olgusunu ekonomik ve finansal alandan çıkarma amacında olan İslami bankacılık, sadece Müslüman toplumlarda değil aynı zamanda Batı toplumlarında da önemli bir yer edinmiştir. Özellikle 2008 finansal krizi sonrasında ortaya çıkan güven sorunu, dünyanın pek çok ülkesinde İslami bankacılığa yönelik ilgiyi arttırmıştır. Bu çalışmada, İslami bankacılık kavramsal ve kurumsal bir çerçevede ele alınarak dünya örnekleri incelenmiştir. İzleyen aşamada Türkiye'deki İslami bankacılığın gelişme dinamikleri incelenmiş ve konvansiyonel bankacılık ile karşılaştırması yapılmıştır. Çalışmada Türkiye'deki İslami bankacılık sisteminin mevcut durumu ve gelişme eksenleri ele alınarak; mevcut finansal sistemde uygulanmayan İslami pencere modeli önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Islam is a religion that deals with every aspect of human life and provides rules for economic, social, cultural and social life. The Islamic understanding of business and economics regulates the field of economy and finance as it does in every aspect of the individual's life. At this point, Islamic banking (participation banking, as it is called in Turkey) refers to a financial system in accordance with Islamic Law and replaces the interest-based relationship between borrower and lender with equity-based and interest-free arrangements. Islamic banking, which aims to eliminate the phenomenon of interest from the economic and financial sphere, has gained an important place not only in Muslim societies but also in Western societies. Especially the trust problem that emerged after the 2008 financial crisis has increased the interest in Islamic banking in many countries of the world. In this study, Islamic banking is examined in a conceptual and institutional framework and world examples are analyzed. In the following stage, the development dynamics of Islamic banking in Turkey are analyzed and compared with conventional banking. In the study, the current status and development axes of the Islamic banking system in Turkey are discussed and an Islamic window model, which is not applied in the current financial system, is proposed.