Sağ ve sol kolon tümörlerinde GALNT5 ve ZDHHC9 genlerinin ifade düzeylerinin araştırılması
Investigation of the expression levels of GALNT5 and ZDHHC9 genes in right and left colon tumors
  1. Tez No: 820579
  2. Yazar: ASLIHAN BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kolorektal kanserler her iki cinsiyette görülme sıklığı bakımından üçüncü sırada yer almaktadır. Kolon kanserinde ilkin tümörün sağ ya da sol kolonda bulunmasına göre klinik, patolojik ve genetik farklılıklar meydana gelmektedir. Bu durum hastalığın seyrini ve uygulanacak olan tedavi yöntemini değiştirebilmektedir. Yaptığımız çalışmada sağ ve sol kolon yerleşimli tümöral dokularda ZDHHC9 ve GALNT5 genlerinin ekspresyonlarını inceledik. Örneklemimiz; Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim dalında 42'si sağ kolon, 47'si sol kolon olmak üzere 89 tümörlü doku örneği ve aynı bireylerin tümörlü dokuya komşu sağlıklı doku örneğinden oluşmuştur. Çalışmamız; kolorektal kanserin en yaygın türü olan adenokarsinomlu dokulardan hazırlanmış parafin bloğa gömülü arşiv materyallerinde gerçekleştirildi. Doku örneklerinden önce RNA izolasyonu arkasından cDNA sentezi gerçekleştirildi. ZDHHC9 ve GALNT5 genlerinin ekspresyonu Real Time PCR'de karşılaştırmalı CT (ΔΔCT) yöntemiyle analiz edildi. Bulguların istatistiksel değerlendirmesi Wilcoxon T-testi, Student T-testi ve Mann-Whitney U-testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers are in the third place in terms of incidence in both genders. In colon cancer, clinical, pathological and genetic differences occur depending on whether the tumor is located in the right or left colon. This situation can change the course of the disease and the treatment method to be applied. In our study, we examined the expressions of ZDHHC9 and GALNT5 genes in tumoral tissues located in the right and left colon. Our sample; It consisted of 89 tumor tissue samples, 42 of which were right colon and 47 left colon, and healthy tissue samples of the same individuals adjacent to the tumor tissue in Mersin University Faculty of Medicine, Department of Pathology. Our work; performed on archival materials embedded in a paraffin block prepared from tissues with adenocarcinoma, the most common type of colorectal cancer. Before the RNA isolation from the tissue samples, cDNA synthesis was performed. Expression of ZDHHC9 and GALNT5 genes was analyzed in Real Time PCR by comparative CT (ΔΔCT) method. Statistical evaluation of the results was done with Wilcoxon T-test, Student's T-test and Mann-Whitney Utest.