Nevzat Üstün'ün hikâyelerinde yapı, tema, dil ve anlatım
Structure, theme, language and narration in Nevzat Üstün's stories
  1. Tez No: 820587
  2. Yazar: TUBA ŞAKAR ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Nevzat Üstün (1924-1979), 1960 sonrası Türk hikâyeciliğinin ön plana çıkmamış fakat önemli katkılar sunmuş yazarlarındandır. Elli beş yıllık ömrüne sekiz şiir, altı hikâye, dört gezi ve deneme kitabıyla hemen hepsi gazete köşelerinde kalan pek çok yazı sığdırmıştır. Toplumsal sorunları kendine has üslubuyla ele alan yazar, bu anlayışla 1964-1975 yılları arasında Yaşama Duvarı (1964), Almanya Almanya (1965), Çıplak (1966), Akrep Üretim Çiftliği (1968), Çıplak (1970), Boğaların Ölümü (1975) başlıklı 6 hikâye kitabı yayımlamıştır. İnsanı merkeze aldığı hikâyelerinin hemen hemen hepsinde sosyal meselelere değinerek, toplumun aksayan yönlerini eleştirmiştir. Eserlerinde daha çok düşüncelerin ön planda olduğu, estetik kaygıdan uzak hikâyelerle karşılaşılmaktadır. Temalara bakıldığında ise günlük hayattan alınan toplumsal ve siyasi konular dikkat çekmektedir. Edebî eserleriyle yaşadığı çağın sesi olmaya çalışan Nevzat Üstün, Türk edebiyatının toplumcu gerçekçi yazarları arasında yer almasına rağmen hikâyeciliği hakkında akademik bir çalışma bulunmamaktadır.“Nevzat Üstün'ün Hikâyelerinde Yapı, Tema, Dil ve Anlatım”başlığını taşıyan bu çalışmanın birinci bölümünde, Nevzat Üstün'ün hayatı, ikinci bölümünde edebî kişiliği ve eserleri ele alınmıştır. Ana gövdeyi oluşturan üçüncü bölümde ise hikâye kitaplarında yer alan 46 hikâye zihniyet, yapı (olay örgüsü, kişi, zaman, mekân), tema, dil ve anlatım yönünden incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nevzat Üstün (1924-1979) is one the writers who didn't come into prominence but contributed greatly to the Turkish storytelling after 1960. During his fifty-five years lifetime he produced eight poetry books, six story books, four essay and travel books and a lot of articles that remained mostly in newspapers. The writer, who handled the social problems idiosyncratically, with this understanding published six story books entitled Yaşam Duvarı (1964), Almanya Almanya (1965), Çıplak (1966), Akrep Üretim Çiftliği (1968), Çıplak (1970), Boğaların Ölümü (1975) between 1964 and 1975. He criticized the defectives of the society by touching on the social problems in nearly all of his stories where he centred upon human. In his works, the stories where ideas are in the foreground and aesthetic concern is the back burner stand out. Considering the themes, social topics from daily life and political topics are remarkable. Although Nevzat Üstün, who tried to be the voice of his era with his literary works, is among the social realist writers of Turkish literature, there is no academic study about his storytelling. In the first part of this study titled“Nevzat Üstün's Storytelling”Nevzat Üstün's life and in the second part of the study his literary personality and works have been reviewed. In the third part of the study that established the framework, it has been tried to analysed the forty-six stories in his story books in terms of mindset, structure (plot, character, time and setting), theme, language, and expression.