Çalışanların örgütsel adalet ve sosyal kaytarma düzeylerinin belirlenmesi: Bir kamu kuruluşu uygulaması
Determination of organizational justice and social loafing levels of employees: A public institution practice
- Tez No: 820588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR UNCUOĞLU YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz dünyasında insanların hayatlarının büyük bir bölümü çalıştıkları iş yerlerinde geçmektedir ve kurum içerisinde hem kendilerinin hem de çalıştıkları örgütün başarısına katkı sağlayabilmek için çalıştıkları kurumda inanç ve güven duygularını hissedebilmeleri gerekmektedir. İnsanların bunları hissedebilmesi için iş yerlerinde elemanlara karşı güven verici ve adil şekilde davranan yönetimin olması gerekmektedir. Örgütsel adalet ve alt boyutları olan prosedür adaleti, etkileşim adaleti ve dağıtım adaleti, iş yerindeki alınan kararların ve hayata geçirilen ve geçirilecek uygulamaların adil olup olmadıklarını çalışanların nasıl algıladıklarını ifade eden kavram olarak tanımlanabilmektedir. Sosyal Kaytarma Davranışı elemanların grup halinde çalıştıklarında zaman tek başlarına çalıştıkları zamana göre daha az çaba göstermeleri ve motivasyonlarındaki azalma olarak ifade edilmektedir. Örgütte adalet, elemanların kendilerini verilen görevi yapmaları sonucunda hasıl olan ödül ya da cezanın nasıl dağıtılacağına ve yönetileceğine dair kurallar ve sosyal normlardır. Grup çalışmalarının fazlaca olduğu işletmelerde adalete dair yüze çıkabilecek olumsuz davranışlar sosyal kaytarma davranışının yüze çıkmasına sebebiyet vermektedir. Kendilerine karşı adil davranılmadığını düşündükleri zaman elemanlarda; motivasyon ve performansta düşüş yaşanmaktadır. Böyle bir düşüş ise verimlilikte ve etkinlikte kayıplara sebebiyet vermektedir. Literatürde çalışanların örgütsel adalet ve sosyal kaytarma davranışı düzeylerini araştıran az sayıda çalışmaya rastlanmıştır; sözü edilen çalışmalarda da anlamlı sonuçların olduğu ortaya konulmuştur. Örgütsel adaleti ve Sosyal kaytarma davranışı değişkenlerini araştırmak için yapılan bu çalışmada Zonguldak'ta bir kamu kuruluşunda çalışan 101 kişiden anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, a large part of people's lives are spent in their workplaces and they need to feel the feelings of belief and trust in the institution they work in order to contribute to the success of both themselves and the organization they work for. In order for people to feel these, there must be management in the workplaces that treats employees in a reassuring and fair manner. Organizational justice and its sub-dimensions procedural justice, interactional justice and distributive justice can be defined as the concept that expresses how the employees perceive whether the decisions taken and the practices that are implemented and will be implemented are fair or not. Social Loafing Behavior is expressed as a decrease in motivation and making less effort when employees work in groups compared to when they work alone. Justice in the organization is the rules and social norms on how the reward or punishment will be distributed and administered as a result of the employees doing their assigned task. Negative behaviors related to justice in businesses where group work is excessive cause social loafing behavior to come to the fore. When they think that they are not treated fairly; decrease in motivation and performance. Such a decrease causes losses in efficiency and effectiveness. There are few studies in the literature investigating the organizational justice and social loafing behavior levels of employees; In the aforementioned studies, it has been revealed that there are significant results. In this study, which was carried out to investigate organizational justice and social loafing behavior variables, data were collected from 101 people working in a public institution in Zonguldak by survey method. The obtained data were analyzed using the SPSS 26 package program.