Yetişkinlerde kan alma sırasında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının ağrı ve kaygı üzerine etkisi
The effect of using virtual reality goggles on pain and anxiety during blood draw in adults
  1. Tez No: 820595
  2. Yazar: MAGBÜL AHMET ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, kan alma sırasında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının ağrı ve kaygı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmış, randomize kontrollü, deneysel tasarımdadır. Araştırma Şubat 2022 – Haziran 2022 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini G-power analizine göre belirlenmiş 38 deney 38 kontrol olmak üzere toplam 76 hasta oluşturmuştur. Hastalar blok randomizasyon yöntemiyle gruplara atanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Sosyodemografik ve Tanıtıcı Özellikler Anket Formu'', ”Görsel Analog Skala (VAS)“ ve ”Durumluk Kaygı Ölçeği (STAI-I)" kullanılmıştır. Deney grubuna kan alma işlemi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü ile doğa görüntüleri izlettirilirken, kontrol grubuna sadece rutin kan alma işlemi yapılmıştır. İşlem öncesinde ve sonrasında her iki gruptaki hastalara STAI-I ve işlem sırasında sadece VAS uygulanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma ve grupların tanımlayıcı özellikler yönünden homojenliğinin karşılaştırılmasında ki-kare analizi kullanılmıştır. Sayısal değişkenler için iki grup karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, gruplar arası ve gruplar içi değişkenler için varyans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a randomized controlled remote design to determine the amount of pain and anxiety at the beginning of virtual reality during blood collection. The research was carried out at Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital between February 2022 and June 2022. The sample of the study consisted of 76 patients, 38 of which were experimental and 38 controls, which were determined according to blood G-power analysis. Patients were assigned to groups by block randomization method.“Sociodemographic and Descriptive Characteristics Questionnaire Form”,“Visual Analog Scale (VAS)”and“State Anxiety Inventory (STAI-I)”were used as data collection tools in the research. While the experimental group was shown nature images with virtual reality glasses during the bloodletting process, only routine bloodletting was performed in the control group. Before and after the procedure, STAI-I was applied to the patients in both groups, and only VAS was applied during the procedure. In the analysis of the data, number, percentage, mean and standard deviation were used for descriptive statistics, and chi-square analysis was used to compare the homogeneity of the groups in terms of descriptive characteristics. Mann-Whitney U test, analysis of variance between and within groups of variables, and Bonferroni-Dunn test were used to compare two groups for numerical variables.