Tıp Fakültesi öğrencilerinin genetik okuryazarlık konularına yönelik tutumlarının incelenmesi
Medical faculty students investigation of attitudes towards genetic literacy
- Tez No: 820670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN GENETİK OKURYAZARLIK KONULARINA YÖNELİK TUTUMLARININ İNCELENMESİ Batmaz, Derya Yüksek Lisans Tezi, Tıbbı Biyoloji Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Nevin Karakuş Eylül 2023, ix+60 Bu araştırma Tıp Fakültesi öğrencilerinin genetik okuryazarlık konularına yönelik tutumlarının incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma evrenini Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuyan 946 öğrenci belirlemekte olup; çalışmaya katılmayı kabul eden ve ulaşım sağlanan 305 öğrenci ile tamamlanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından Tanıtıcı Bilgilendirme Formu, Genetik ve Genetik Uygulamalarına Yönelik Tutum ve Anlayış Ölçeği aracılığı ile online (whatsapp) uygulaması ile toplanmıştır. Tıp fakültesinde okuyan öğrencilerin genetik okuryazarlık konusunda bilgileri çeşitli değişkenlere (cinsiyet, yaş, sınıf, gelir düzeyi ve genetik konusunda eğitim alıp almama durumu) göre araştırılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20 (Statistical Package for Social Science) paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEDICAL FACULTY STUDENTS INVESTIGATION OF ATTITUDES TOWARDS GENETIC LITERACY BATMAZ, Derya Master's Thesis, Department of Medical Biology Advisor: Assoc. Prof. Dr. Nevin KARAKUŞ September 2023, ix+60 This research was carried out with the aim of examining the attitudes of Medical Faculty students towards genetic literacy issues. The research population is determined by 946 students studying at Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine; The study was completed with 305 students who agreed to participate in the study and were transported. The data were collected by the researcher via the online (whatsapp) application through the Introductory Information Form, the Attitude and Understanding Scale towards Genetics and Genetic Practices. The knowledge of the students studying at the medical faculty about genetic literacy was investigated according to various variables (gender, age, class, income level and whether or not they received education on genetics). SPSS 20 (Statistical Package for Social Science) package program was used in the analysis of the data.