Ebeveyn kabul ret kuramının bireylerde, duygusal zekâ, duygusal baş etme ve aile yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkisi
Parental acceptance and rejection theory in individuals, emotional intelligence, emotional coping and family life relationship between saturation levels
- Tez No: 820673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY YILMAZ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma ebeveyn kabul ret kuramının, bireylerde duygusal zekâ, duygusal baş etme ve aile yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılmış tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini 18 yaş ve üzeri, çalışmaya katılmayı kabul eden 750 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Veri Formu, Ebeveyn Kabul Red Ölçeği, Duygusal Zekâ Ölçeği, Duygusal Yaklaşım Baş Etme Ölçeği ve Aile Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden bireylerin yüz yüze ya da çevrimiçi yöntemini kabul etme durumlarına göre; web tabanlı ya da yüz yüze olarak veriler toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics versiyon 22.0 programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre ebeveyn kabul ret ölçeği ortalamasının 39,17±12,06; duygusal zekâ ölçeği ortalamasının 71,12±15,76; duygusal yaklaşım baş etme ölçeği ortalamasının 56,97±14,26 ve aile yaşam doyumu ölçeği ortalamasının 45,45±22,14 olduğu saptanmıştır. Ebeveyn kabul ret ölçeği ile duygusal zekâ ve duygusal yaklaşım baş etme ölçeği anlamlı ve negatif bir ilişki ve aile yaşam doyumu ölçeği ile arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki saptanmıştır. Duygusal zekâ ölçeği ile duygusal baş etme ölçeği arasında anlamlı ve pozitif; aile yaşam duyumu arasında anlamlı ve negatif, duygusal yaklaşım baş etme ölçeği ve aile yaşam doyumu ölçeği arasında anlamlı ve negatif bir ilişki saptanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and relationship-seeking type study conducted to determine the relationship between parental acceptance-rejection theory and emotional intelligence, emotional coping and family life satisfaction levels in individuals. The sample of the study consisted of 750 participants aged 18 and over who agreed to participate in the study. The data of the study were collected using the Personal Data Form, Parental Acceptance and Rejection Scale, Emotional Intelligence Scale, Emotional Approach Coping Scale and Family Life Satisfaction Scale. Depending on whether individuals who agree to participate in the study accept the face-to-face or online method; Data were collected web-based or face-to-face. IBM SPSS Statistics version 22.0 program was used to evaluate the data. According to the results of the study, the average of the parental acceptance-rejection scale was 39.17±12.06; emotional intelligence scale average was 71.12±15.76; It was found that the average of the emotional approach coping scale was 56.97±14.26 and the average of the family life satisfaction scale was 45.45±22.14. A significant and negative relationship was found between the parental acceptance-rejection scale and the emotional intelligence and emotional approach coping scale, and a significant and positive relationship was found between the family life satisfaction scale. There is a significant and positive difference between the emotional intelligence scale and the emotional coping scale; A significant and negative relationship was found between the sense of family life, and a significant and negative relationship was found between the emotional approach coping scale and the family life satisfaction scale. Suggestions were made according to the results of the study.