Hafif kilolu/obez bireylerde glütensiz diyet ve akdeniz diyeti beslenme eğitiminin klinik, biyokimyasal bulgular ve yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of a gluten-free diet and mediterranean diet nutrition education on clinical, biochemical findings and quality of life in lightweight/obese individuals
- Tez No: 820672
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SÖKÜLMEZ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma; hafif kilolu/obez bireylerde glütensiz diyet ve Akdeniz diyeti beslenme eğitiminin antropometrik ölçümlere, klinik, biyokimyasal bulgulara ve yaşam kalitesine etkisini belirlemektedir. Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite merkezine başvuran BKİ>25 kg/m2 olan ve tansiyon dışında herhangi bir kronik hastalığı olmayan bireyler, rastgele glütensiz diyet grubuna (n=32) veya Akdeniz diyeti grubuna (n=36) ayrılmışlardır. 6 haftalık beslenme eğitimi verilen bireylere çalışma başlangıç ve sonrasında klinik bulgular, antropometrik ölçümler, biyokimyasal bulgular, besin tüketim sıklığı, SF-36 ve Akdeniz diyeti bağlılık ölçeği uygulanmış ve çalışmanın ortasında 3 günlük besin kayıtları alınmıştır. Bulgular SPSS ile değerlendirilmiş, p0,05). Antropometrik ölçümlerde boyun çevresi dışında fark saptanmamıştır (p>0,05). Akdeniz diyet grubunun Akdeniz ölçek puanı 7,0±1,8'den 8,3±1,6'ya yükselmiş (p=0,001); glütensiz diyet grubunda artış saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research; It determines the effect of gluten-free diet and Mediterranean diet nutrition education on anthropometric measurements, clinical, biochemical findings and quality of life in overweight/obese individuals. Individuals with BMI>25 kg/m2 and without any chronic disease other than blood pressure, who applied to Trabzon Kanuni Training and Research Hospital Obesity Center, were randomly assigned to the gluten-free diet group (n = 32) or the Mediterranean diet group (n = 36). Clinical findings, anthropometric measurements, biochemical findings, food consumption frequency, SF-36 and Mediterranean diet adherence scale were applied to the individuals who were given 6-week nutrition education, and 3-day food records were taken in the middle of the study. Findings were evaluated with SPSS, and p0.05). No difference was detected in anthropometric measurements except for neck circumference (p>0.05). The Mediterranean scale score of the Mediterranean diet group increased from 7.0±1.8 to 8.3±1.6 (p=0.001); No increase was detected in the gluten-free diet group (p>0.05).