Kent belleğinin korunmasında yerel yönetimlerin rolü: denizli örneği
The role of local governments in protecting the memory of the city: the case of denizli
  1. Tez No: 820691
  2. Yazar: MUHARREM ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SAVAŞ YAVUZÇEHRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışma Denizli kentini ele almaktadır. Çalışmanın içerisinde oldukça köklü bir tarihî geçmişe sahip olmakla birlikte küreselleşen dünyaya olabildiğince hızlı bir şekilde ayak uyduran ve kendi iç dinamikleri ile hızlı bir gelişim göstererek adını“Anadolu Kaplanları”arasına yazdıran Denizli kentinde, yerel yönetimlerin Denizli kent belleğini koruma kapasitesi ve Denizli kent belleği üzerindeki olası dönüştürücü etkisi ortaya konmuştur. Bu yapılırken hem kronolojik olarak dönemler itibarı ile hem de çalışmanın kavramsal kısmında tespit edilen bellek unsurları itibariyle Denizli'deki yerel yönetimlerin Denizli kent belleğine olan etkileri analiz edilmiştir. Kolektif bellek bir toplumun yaşantısını belirleyen ve bir arada kalmasını mümkün kılan dinamikleri kodlayan toplumsal bilgidir. Kolektif bellek, bir kentteki yaşantı aracılığıyla çeşitli şekillerde mekân üzerine kazınmaktadır. Kentler bir topluma ait belleğin görünür hale geldiği mekânlardır. Kolektif belleğin sahip olduğu bu özellik onun mekân üzerinde belirleyici olmasını beraberinde getirmektedir. Bu noktada toplumsal iktidar ilişkileri devreye girmektedir. Toplumsal iktidar ilişkilerinin dönüşümü bir anlamda belleğin dönüşümü anlamına geldiği için toplumsal iktidarın dönüşümü ile kent de bir dönüşüm geçirmektedir. Çalışma için önem arz eden bir diğer kavram olan yerel yönetimler hemen bütün ülkelerde bir yöredeki ortak ve yerel ihtiyaçları karşılamak üzere oluşturulmaktadır. Yerel yönetimlerin bu özelliği onları kentlilere en yakın yönetim birimi olmaları haline getirmektedir. Bundan dolayı yerel yönetimler bir kent üzerindeki yaşantıyı en yakından kavrayabilen yönetsel birimlerdir. Yerel yönetimleri bir kentin yaşantısından, yani belleğinden ayrı düşünmek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the city of Denizli. In the study, the capacity of local governments to protect the Denizli city memory and its possible transformative effect on the Denizli city memory were revealed in the city of Denizli, which, despite having a fairly deep-rooted historical past, keeps pace with the globalizing world as quickly as possible and decrees its name among the“Anatolian Tigers”by showing rapid development with its own internal dynamics. While doing this, the effects of local governments in Denizli on the urban memory of Denizli were analyzed both in terms of chronological periods and in terms of memory elements determined in the conceptual part of the study. Collective memory is social knowledge that encodes the dynamics that determine the life of a society and make it possible to stay together. Collective memory is engraved on space in various ways through life in a city. Cities are places where the memory of a society becomes visible. This feature of the collective memory brings it to be decisive on the space. At this point, social power relations come into play. Since the transformation of social power relations means the transformation of memory in a sense, the city is also undergoing a transformation with the transformation of social power. Local governments, which is another important concept for the study, are established in almost all countries to meet the common and local needs in a region. This feature of local governments makes them the closest administrative unit to urban residents. Therefore, local governments are the administrative units that can comprehend the life on a city most closely. It is not possible to think of local governments separately from the life of a city, that is, from its memory.