Sarkoidoz hastalığında adiponektin ve irisin hormonlarının tanı, prognoz ve klinik tutulumu öngörücü etkisi
The predictive effect of adiponectin and irisin hormones on diagnosis, prognosis and clinical involvement in sarcoidosis
  1. Tez No: 820692
  2. Yazar: HÜSEYİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM BOYACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç Sarkoidoz nedeni tam olarak bilinmeyen, patofizyolojisinde genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülen, akciğerler ve lenfatik sistem başta olmak üzere vücudumuzdaki herhangi bir organı etkileyebilen, sistemik nonkazeife granülomlar ile karakterize, kronik bir hastalıktır. Temelinde inflamasyonun ve immunitenin olduğu birçok inflamatuar ve otoimmun sistemik hastalığın oluşumunda veya bu hastalıklardan korunmada yağ ve kas dokusundan salgılanan adipokin ve miyokinler rol oynamaktadır. Çalışmamızda irisin ve adiponektin hormonlarının sarkoidoz hastalığındaki rollerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmaya 45 sarkoidoz hastası ve 43 sağlıklı kişi dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, aile öyküsü, sigara kullanımı gibi demografik bilgileri, fizik muayene, akut faz reaktanları, hücre sayımı, böbrek fonksiyon testleri, serum kalsiyumu, 24 saatlik idrar kalsiyumu, D vitamini, ACE seviyesi, solunum fonksiyon testi, akciğer grafisi ve bronkoskopi bulguları gibi tetkiklerine bakıldı. Rutin incelemelere ek olarak ELİSA yöntemiyle bakılan adiponektin ve irisin hormon seviyeleri incelendi. Bulgular Hasta ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet ve BMİ açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. Hasta grubunda irisin seviyesi kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşüktü. Hasta ve kontrol grubu arasında adiponektin seviyesi arasında anlamlı farklılık bulunmadı. İrisin seviyesinin sarkoidoz evresi, klinik tutulum, FVC haricindeki solunum fonksiyon testleri ile karşılaştırmasında istatistiksel farklılık yoktu. Kadın cinsiyette irisin seviyesinin daha düşük olduğu tespit edildi. Serum irisin değerlerinin sarkoidoz tanısı için duyarlılık ve özgüllüğü değerlendirildi ve ROC analizi yapıldı. Sarkoidoz tanısı koyabilmek için %95 güven aralığında cut off değeri ≤4,2662 olup duyarlılığı %84 ve özgüllüğü %55,8 olarak bulundu. Sonuç Çalışmamız bildiğimiz kadarıyla irisinin sarkoidoz hastalarında incelendiği ilk çalışmadır. Mevcut bilgiler ışığında irisinin bilinen antienflamatuar, antioksidan ve antiapoptotaik etkileri sarkoidoz patofizyolosinde rol oynayabilir. Çalışmamızda anlamlı farklılık çıkmasa da adiponektinin sarkoidoz hastalığında derinlemesine değerlendirmenin önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Sarcoidosis is a chronic disease characterised by systemic noncaseating granulomas that can affect any organ in our body, especially the lungs and lymphatic system, the cause of which is unknown, and genetic and environmental factors are thought to play a role in its pathophysiology. Adipokines and myokines secreted from adipose and muscle tissue play a role in the formation or protection from many inflammatory and autoimmune systemic diseases in which inflammation and immunity are the basis. In our study, we aimed to investigate the roles of irisin and adiponectin hormones in sarcoidosis. Material and Method 45 sarcoidosis patients and 43 healthy people were included in the study. Demographic information of the patients such as age, gender, family history, smoking, physical examination, acute phase reactants, cell count, renal function tests, serum calcium, 24-hour urinary calcium, vitamin D, ACE level, pulmonary function test, chest radiography and bronchoscopy findings were analysed. In addition to routine evaluations, adiponectin and irisin hormone levels were measured by ELISA method. Results There were no statistically significant differences between the patient and control groups in terms of age, gender and BMI. The level of irisin was significantly lower in the patient group than in the control group. There was no significant difference in adiponectin levels between the patient and control groups. There was no statistical difference in the comparison of irisin with the stages, clinical involvement, pulmonary function tests except FVC. It was found that irisin levels were lower in the female gender. The sensitivity and specificity of serum irisin levels for the diagnosis of sarcoidosis were evaluated and ROC analysis was performed. The cut off value for the diagnosis of sarcoidosis was found to be ≤4,2662 at the %95 confidence interval with a sensitivity of 84% and a specificity of %55,8. Conclusion To the our knowledge, our study is the first study in which irisin was analysed in sarcoidosis patients. In the light of current knowledge, the known antiinflammatory, antioxidant and antiapoptotic effects of irisin may play a role in the pathophysiology of sarcoidosis. Although no significant difference was found in our study, we think that in-depth evaluation of adiponectin in sarcoidosis is important