Makrofaj migrasyon inhibitör faktör (MIF) geni -173G>C polimorfizminin sarkoidoz hastalığında olası rolünün araştırılması
Makrofaj migrasyon i̇nhibitör faktör (MİF) geni -173G>C polimorfizminin sarkoidoz hastaliğinda olasi rolünün araştirilmasi
  1. Tez No: 739816
  2. Yazar: MÜSLÜM FARUK BASKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜLÜFER TAMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sarkoidoz, nedeni bilinmeyen multisistemik, kronik granülomatöz bir hastalıktır. Vakaların büyük çoğunluğunda akciğer tutulumu vardır ancak yaygın olarak ekstratorasik lenf nodları, cilt ve göz tutulumu da yapabilir. Genel kabul sarkoidozun genetik olarak duyarlı bireylerde henüz bilinmeyen çevresel etmenlerin etkisiyle ortaya çıktığıdır. Birinci derece akrabalarda ve aile bireylerinde sarkoidoza genetik yatkınlığın olduğu görülmüştür. Makrofaj migrasyon inhibitör faktör (MIF) inflamasyonun kilit mediyatörlerindendir. İnflamatuar yanıtta, bazı pro-inflamatuar sitokinlerle beraber salınarak rol oynar. MIF'in inflamatuar hastalıklarda oynadığı rol ve gen polimorfizminin sarkoidoz hastalarında da hastalığın seyrini değiştirebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, MIF -173G>C polimorfizminin sarkoidoz hastalığında olası rolünün araştırılması amaçlandı. Çalışmaya, dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uyan, Mersin Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran sarkoidoz tanısı almış 28 hasta ve sağlıklı 30 birey çalışmaya dahil edildi. Hastalardan EDTA'lı tüplere 5 ml alınan kan örnekleri +4 ºC'de saklandı. Çalışma günü, kan örneklerinden DNA izolasyon kiti kullanılarak DNA izolasyonu gerçekleştirildi. Elde edilen DNA örneklerinden RT-PCR cihazı kullanılarak MIF -173G>C polimorfizminin analizi gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerin genotip dağılımı incelendiğinde; hasta grubunun %7,1'i CC, %35,7'si GC ve %57,1'i GG genotipinde iken, kontrol grubunun %3,3'ünün CC, %20'sinin GC ve %76,7'sinin GG genotipinde olduğu tespit edildi (p=0,280). Gruplarda allel dağılımları incelendiğinde; hasta grubunun %25'inin C alleli, %75'inin G alleli olduğu; kontrol grubunun %13,3'ünün C, %86,7'sinin G alleli olduğu tespit edildi (p=0,172). Sonuç olarak, çalışılan örneklem grubundaki allel dağılımı global veriler ile uyumlu olmakla birlikte, sarkoidoz ile MIF -173G>C polimorfizmi arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır. Bu konuda yeterli çalışma bulunmadığından, elde ettiğimiz verilerin literatüre katkısı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Sarcoidosis is a multisystemic, chronic granulomatous disease of unknown cause. There is lung involvement in the vast majority of cases, but it can also commonly involve lymph nodes, skin and eye from extra thoracic organs. It is generally accepted that sarcoidosis occurs in genetically susceptible individuals with the effect of yet unknown environmental factors. It has been observed that there is a genetic predisposition to sarcoidosis in first degree relatives and family members. Macrophage migration inhibitory factor (MIF) is one of the key mediators of inflammation. It plays a role in inflammatory response by being released together with some pro-inflammatory cytokines. It is thought that the role of MIF in inflammatory diseases and its gene polymorphism may also change the course of the disease in sarcoidosis patients. In this study, it was aimed to investigate the possible role of MIF -173G>C polymorphism in sarcoidosis. 28 patients diagnosed with sarcoidosis and 30 healthy individuals, who admitted to the MEU Hospital Chest Diseases outpatient clinic, who meet the inclusion and exclusion criteria, were included in the study. 5 ml of blood samples taken in EDTA tubes from patients were stored at +4 ºC. DNA isolation from blood samples on the working day were performed using a kit. Analysis of MIF -173GC Polymorphism were performed using RT-PCR. When the genotype distribution of the individuals included in the study is examined; While there were 7.1% CC, 35.7% GC and 57.1%GG genotypes in the patient group, 3.3% CC, 20% GC and 76.7% GG genotypes were detected in the control group (p=0.280). When the allele distributions in the groups are examined; it was detected, 25% C allele and 75% G allele in the patient group, 13.3% C and 86.7% G alleles in the control group (p=0.172). In conclusion, although the distribution of alleles in the studied sample group was consistent with the global data, no statistically significant relationship was found between sarcoidosis and MIF -173G>C polymorphism. Since there are not enough studies on this subject, we think that the data we obtained will contribute to the literature.