İlköğretim ikinci sınıf Türkçe ders kitaplarındaki metin sonu sorularının, Türkçe öğretim programında amaçlanan davranış ve açıklamalara uygunluk derecesi
The Extent to which post-questions of reading passages in primary education secondary grade Turkish textbooks comply with the behaviours and explanations aimed in Turkish teaching syllabus
- Tez No: 82070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Aydın, Ayşe Sevil,“ilköğretim İkinci Sınıf Türkçe Ders Kitaplarındaki Metin Sonu Sorularının, Türkçe öğretim Programındaki Amaçlanan Davranış ve Açıklamalara Uygunluk Derecesi”, Yüksek Lisans Tezi, (Danışman: Doç. Dr. Sedat Sever), V+187 sayfa. Ülkemizde Türkçenin Öğretimi, örgün eğitim içinde, İlköğretimde başlamaktadır. İlköğretim, ilk okuma ve yazma öğretimi ile temel dil becerileri olan dinleme, konuşma, yazmanın temel düzeyde kazandırılmasının ve çocuklarda anadili sevgisi ve bilincinin uyandırılmasının amaçlandığı ilk eğitim basamağıdır. Bundan dolayı, ilköğretimde Türkçe öğretimi çok büyük bir önem taşımaktadır. Fakat Türkçenin öğretimine yeteri kadar önem verilmediği yapılan araştırmalarla bir çok defalar ortaya konmasına karşın, ne yazık ki henüz bu konuda bir aşama kaydedilmemiştir. Halen Türkçe öğretiminde bir verimsizlik söz konusudur. Bu verimsizliğin temel nedenlerinden birisi de kullanılan Türkçe ders kitaplarıdır. Bu kitapların içeriğini oluşturan metinlerin de ilköğretim Türkçe Programında amaçlanan, dilsel beceri ve davranışların gerçekleştirilmesine uygun olması, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından ön görülmektedir. Tarama modeline dayalı bu araştırmanın temel amacı ise, 1997-1998 Öğretim yılında okutulmak üzere salık verilen ilköğretim ikinci Sınıf Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin sonunda yer alan soruların ilköğretim Türkçe Programına uygunluk derecesini ortaya koymaktır. Bu amaçla rastgele tespit edilen dört kitaptan ömeklem olarak, 34 metin incelenip bu uygunluk tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler, ilköğretim Türkçe Programında amaçlanan beceri, davranış ve açıklamalara metin sonu sorularının tam bir uygunluk göstermediğini göstermiştir. 186
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aydın, Ayşe Sevil. 'The Extent to Which Post-Questions of Reading Passages in Primary Education Secondary Grade Turkish Textbooks Comply With the Behaviours and Explanations Aimed in Turkish Teaching Syllabus.“ Master's Thesis. (Advisor: Assoc. Prof. Dr. Sedat Sever), V +187 pages. In Turkey, the teaching of Turkish starts with official primary education. Primary school education is the first step where both an acquisition of the four basic language skills, listening, speaking, reading and writing are targeted through the teaching of basic reading and writing, and a mother language awareness and love in children is aimed to be aroused. Therefore, the teaching of Turkish in primary education is of vital importance. Yet, despite the fact that it has been established that the level of Turkish teaching is far from being sufficient, there has as yet been made no improvement in the field. Today, it is possible to observe an aridity as far as the teaching of Turkish is concerned. One of the main reasons for this is the Turkish textbook currently used. Training and Education Council of the Ministry of Education maintains that the reading passages that constitute the content of these textbook should comply with the realization of linguistic skills and behaviours set forth in Primary Education Turkish Syllabus. Of an experimental and exemplifying nature, the present study aims mainly at determining the extent to which those questions that follow the reading passages in primary education second grade Turkish textbook which have been offered to be used in 1997-1998 teaching term. For this purpose, 34 passages have been selected as samples from randomly-selected four books and the their accompanying questions have been analyzed accordingly. The data obtained suggest that these post-questions do not fully suit the skills, behaviours and explanations aimed at Primary Turkish Syllabus. ”r YÜKSEKÖ?RETİM KT " -: 187