The impact of reverse logistics for waste management on sustainable development in Jordan's tourism industry
Ürdün turizm endüstrisinde geri lojistiğin atık yönetimine etkisinin sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 820744
  2. Yazar: MOHAMMAD YOUSEF NAJİ ABUEBEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM UZPEDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışma, atık yönetimi uyarınca tersine lojistiğin Ürdün turizm sektöründe sürdürülebilir kalkınmaya etkisini araştırmaktadır. Araştırma sürdürülebilir kalkınmayı iyileştirmedeki etkinliklerini belirlemek için tersine lojistiğin dört operasyonel boyutunu ve dört farklı atık yönetim stratejilerinin verimliliğini sürdürülebilir kalkınmanın gelişimi açısından incelemektedir. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından bazıları atık yönetimi ve sürdürülebilir turizm boyutuyla çalışmada ele alınmıştır. Araştırma yöntemi olarak nicel yaklaşımla Ürdün turizm endüstrisindeki çeşitli paydaşlardan 300 katılımcı üzerinde anket uygulanmıştır. Toplanan veriler, araştırma hipotezlerini test etmek ve atık yönetiminin tersine lojistiği ile Ürdün turizm endüstrisinde sürdürülebilir kalkınma arasındaki ilişkiyi incelemek için SPSS yazılımıyla analiz edilmiştir. Çalışma, bulgularını, sonuçlarını ve önerilerini anket Anket verilerinin analizine dayanarak bulgular ve önerile sunulmuştur. Sonuçlar, ileri ve uzmanlaşmış teknoloji yoluyla atık arıtımına öncelik vermek, eğitim kursları düzenlemek, topluluk faaliyetleri oluşturmak ve topluma yönelik tüm faaliyetlerde ve işlemlerde etik davranış standartlarını benimsemek de dahil olmak üzere sürdürülebilir kalkınmayı iyileştirmek için turizm sektöründe atık yönetimi için tersine lojistiğe öncelik verme ihtiyacını vurgulamaktadır. Araştırma, Ürdün turizm sektöründe sürdürülebilir kalkınmayı başarmak için atık yönetimi bağlamında tersine lojistiğin rolüne katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of reverse logistics for waste management on sustainable development in the Jordan tourism industry. The study examines the four types of reverse logistics operational dimensions and four types of waste management strategies to determine their effectiveness in improving sustainable development in the Jordanian tourism sector. Additionally, the study discusses some of the Sustainable Development Goals related to waste management and sustainable tourism. The research methodology involves a quantitative approach, and data was collected through a survey questionnaire administered to 300 respondents from different stakeholders in the Jordanian tourism industry. The collected data was analyzed using SPSS software, to test the research hypotheses and examine the relationship between waste management's reverse logistics and sustainable development in the Jordanian tourism industry. The study presents its findings, conclusions, and recommendations based on the analysis of data collected from the survey questionnaire. The results highlight the need to prioritize reverse logistics for waste management in the tourism sector to improve sustainable development, including prioritizing waste treatment through advanced and specialized technology, conducting training courses, establishing community activities, and adopting ethical standards of behavior in all activities and transactions towards society. Overall, the thesis contributes to the understanding of the importance of reverse logistics for waste management in promoting sustainable development in the Jordanian tourism industry.