Müzik terapi uygulamalarının çocuklarda sosyal kaygı üzerine etkisi
The effect of music therapy interventions on social anxiety in children
  1. Tez No: 820810
  2. Yazar: NURCAN BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERKAN ECE, PROF. DR. BORA BÜKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Psikiyatri, Psikoloji, Music, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuklardaki sosyal kaygıya bağlı davranışların azaltılmasında müzik terapi uygulamalarının etkililiğini belirlemektir. Bu çalışmada; aktif müzik terapi uygulamalarının, çocuk psikiyatristi tarafından muayeneleri yapılarak sosyal kaygı teşhisi konulmuş ve psikiyatrik tedavisi devam eden 09-16 yaş arasındaki çocuklar (n:6) üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmada karma yöntem kullanılmış olup araştırmanın deseni açımlayıcı sıralı desendir. Karma araştırmanın nicel boyutunu yarı-deneysel desen, nitel boyutunu ise olgubilim deseni oluşturmaktadır. Çalışma, Düzce Üniversitesi Çocuk Psikiyatri Bölümü' ne başvurmuş ve çocuk psikiytari tarafından sosyal kaygı teşhisi konulmuş deney grubu n:6 ve kontrol grubu n:6 toplam 12 danışandan oluşmaktadır. Araştırmada 6 hafta boyunca deney grubu danışanlarına haftada bir seans olmak üzere bireysel müzik terapi uygulanmıştır. Araştırmanın verilerini toplama kısmında nicel ve nitel aşamalar vardır. Araştırmanın nicel verilerini toplama aşamasında; La Greca (1993) Çocuklar İçin Sosyal Kaygı Ölçeği-Yenilenmiş Biçim (Demir v. dğr., 2000), Beck v. dğr. (1988) Beck Anksiyete Ölçeği (Ulusoy v. dğr., 1998), Spielberger v. dğr. (1966) STAI-Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (Öner ve Le Compte, 1998); nitel verilerini toplamak için ise çocuk psikiyatristi tarafından CGI (Klinik Global İzlenim) Ölçeği, müzik terapistler tarafından ayrıntılı betimleme ve sosyal geçerlilik türlerinden öznel değerlendirme yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasına ait bulgularda; deney ve kontrol gruplarına uygulanan 4 ölçeğin puanları arasında ön test puanları için manidar farklılık olmadığı görülmüştür (UÇİA=15,5; UBECK=14, USTAI TX-1 =11,5; USTAI TX-2 =15, p>0,05). Ancak, deney grubunun öntest ve sontest puanları için incelenen dört ölçekte deney grubundaki bireylerin puanlarında manidar bir farklılık gözlenmiştir (ZÇİA=-2,20, ZBECK-2,20, ZSTAI TX-1=-2,20, ZSTAI TX-2= -2,20, p0,05). Deney ve kontrol gruplarında incelenen 3 ölçeğin puanları arasında son test puanları için manidar farklılık gözlemlenmemiştir, (UÇİA=13,5; UBECK=14, USTAI TX-2 =13, p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effectiveness of music therapy interventions in reducing behavior associated with social anxiety in children. In this study; the effect of active music therapy interventions on children aged between 09 and 16 years (n:6) who were diagnosed with social anxiety after being examined by a child psychiatrist was investigated. The research utilizes a mixed-method approach with an explanatory sequential design. The quantitative dimension employs a quasi-experimental design, while the qualitative dimension adopts a phenomenological design. The study includes a total of 12 participants, with 6 participants in the experimental group (n=6) who sought treatment at Duzce University Child Psychiatry Department and were diagnosed with social anxiety by a child psychiatrist, and 6 participants in the control group (n=6). The experimental group received individual music therapy sessions once a week for 6 weeks. Data collection in the research consists of both quantitative and qualitative stages. For the quantitative data collection, the following instruments were used: Revised Social Anxiety Scale for Children (La Greca, 1993), Beck Anxiety Inventory (Beck et al., 1988), and State-Trait Anxiety Inventory (Spielberger et al., 1966) administered by Öner and Le Compte (1998). For the qualitative data collection, the Clinical Global Impression (CGI) Scale, detailed descriptions by music therapists, and subjective evaluation methods were used. The findings from the quantitative stage of the research revealed no significant differences in the pre-test scores of the four scales between the experimental and control groups (UÇİA=15,5; UBECK=14, USTAI TX-1 =11,5; USTAI TX-2 =15, p>0,05). However, a significant difference was observed in the scores of the individuals in the experimental group in the four scales analysed for the pretest and posttest scores of the experimental group (ZÇİA=-2,20, ZBECK-2,20, ZSTAI TX-1=-2,20, ZSTAI TX-2= -2,20, p0,05). Furthermore, there were no significant differences in the post-test scores of the three scales between the experimental and control groups (UÇİA=13,5; UBECK=14, USTAI TX-2 =13, p>0,05).